Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
02/08/2022 - 08:30

Miała być rewolucja w kodeksie pracy. Na razie zostaje po staremu

Zatrudnieni na czas określony mają ten sam przywilej, co ci ze stałą umową o pracę. Urlop rodzicielski jest dłuższy, a prawo do niego nie jest już uzależnione od wykorzystania urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka. Do tego jeszcze zmiany w urlopach ojcowskich i nowy urlop opiekuńczy. Początek sierpnia miał przynieść prawdziwy przewrót w kodeksie pracy. Wiadomo już że tak szybko to nie nastąpi.

Czytaj też Banki rzucają kłody pod nogi tym, którzy chcą wakacji kredytowych?

Z początkiem sierpnia miała obowiązywać ustalona przez rząd nowelizacja polskiego Kodeksu Pracy wynikająca z konieczności wdrożenia unijnych dyrektyw w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w krajach Wspólnoty i sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców.

Jak dowiedziało się radio TOK FM, zmiany w Kodeksie Pracy 2022 tak szybko nie nastąpią, ponieważ polski rząd nie zdążył z wdrożeniem ustalonych modyfikacji. Ustawa nowelizująca nie została nawet przyjęta przez Sejm, a projekt jest dopiero po pierwszym czytaniu. 

Przypomnijmy, że przełomowa zmiana ma dotyczyć umów na czas określony, które są zmorą dla wielu pracowników, marzących o stabilnym zatrudnieniu na etacie, a z kolei  dla pracodawców  sposobem na szukanie oszczędności. Z etatowcem „na stałe”, trudniej się rozstać.

Pracownik zatrudniony co najmniej sześć miesięcy u danego pracodawcy będzie mógł wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o zmianę rodzaju pracy, zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony lub o zatrudnienie w pełnym wymiarze pracy. Może go złożyć w formie papierowej lub elektronicznej. Pracodawca będzie zobowiązany uwzględnić wniosek w terminie miesiąca od otrzymania wniosku i uzasadnić swoją decyzję.  W przypadku oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę na czas określony lub nieokreślony pracodawca będzie miał obowiązek wskazać przyczynę wypowiedzenia lub rozwiązania umowy.

Czytaj też To już pewne. Będą dopłaty nie tylko dla tych co ogrzewają domy węglem. Jakie?

Co jeszcze się zmieni? Urlop rodzicielski  ma być dłuższy.  Teraz to 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. W znowelizowanym kodeksie będzie to  odpowiednio 41 i 43 tygodnie. Każdy z rodziców  ma mieć również gwarancje 9 tygodni urlopu, który nie będzie mógł być przeniesiony na drugiego rodzica. Nowelizacja ma na celu zachęcenie rodziców do równego dzielenia się obowiązkami związanymi z opieką nad dzieckiem. 

Do porządku prawnego wszedł też urlop opiekuńczy. To pięć dni w roku kalendarzowym, bezpłatnego urlopu udzielanego na wniosek pracownika, który musi zapewnić osobistą opiekę dziecku ale też innemu członkowi rodziny – starszym rodzicom czy małżonkowi – wymagającemu znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych ([email protected]) fot. jm







Dziękujemy za przesłanie błędu