Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
27/04/2021 - 20:00

Rewelacja! Tak ma wyglądać linia Podłęże-Piekiełko[WIZUALIZACJE]

Rodziła się w ciężkich bólach, ale teraz, mimo pandemii koronawirusa, budowa nowej linii kolejowej Podłęże-Piekiełko posuwa się do przodu. Światło dzienne ujrzały wizualizacje modernizowanej, istniejącej trasy Chabówka – Nowy Sącz. Wygląda to naprawdę imponująco.

Szło jak po grudzie, ale teraz inwestycja posuwa się do przodu. - Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem – zapewnia Dorota Szalacha z biura prasowego małopolskiego oddziału Polskich Linii Kolejowych.  

Jakie są konkrety? – Dobiegły końca prace geologiczne i geotechniczne na linii Chabówka Nowy Sącz.  Dzięki tym badaniom możliwe było wskazanie pewnych rozwiązań inżynieryjnych, które znalazły się w projekcie inwestycji. Chodzi o mosty, estakady i wiadukty kolejowe.  Została już sporządzona dokumentacja i projekty budowlane dla trzech odcinków na linii Chabówka-Rabka-Zaryte- Mszana Dolna. Efektem tych projektów są właśnie pokazane wizualizacje najważniejszych obiektów.

Czytaj też Rusza kolejowa inwestycyjna ofensywa na trasie między Stróżami a Grybowem

Na realizację przedsięwzięcia od lat czekają mieszkańcy Sądecczyzny, Limanowszczyzny i Podhala. Dzięki nowej trasie kolejowej pociąg z Krakowa do Nowego Sącza dojedzie w godzinę, a podróż do Zakopanego zajmie nieco ponad półtorej godziny.

Inwestycja ma też znaczenie dla ruchu towarowego. Budowa linii otworzy możliwość sprawnego przejazdu pociągów na południe Europy, do Słowacji, Węgier, Rumunii i Bałkanów, przez kolejowe przejście graniczne Muszyna - Plaveč. Dziś do transportu wykorzystuje się okrężną drogę określaną mianem kryniczanki.

Przypomnijmy, że zapisana w Krajowym Programie Kolejowym inwestycja została podzielona na trzy etapy. Pierwszy, o wartości 311,7 mln złotych, obejmuje przygotowanie dokumentacji projektowej oraz wykup gruntów pod inwestycję.

Czytaj też Tajemnice budowy mostu w Kurowie. Pylony pną się do góry [ZDJĘCIA]

Etap drugi obejmuje prace modernizacyjne linii kolejowej nr 104 Chabówka - Nowy Sącz. Ich wartość to ponad 3 mld zł. Środki na tę inwestycję są częściowo zapewnione z funduszy unijnych. To kwota 685,5 mln zł, która stanowi 22 proc. potrzebnych na ten cel środków.

Trzeci etap, co ma to kosztować blisko 3,8 mld złotych, to budowa nowej linii kolejowej Podłęże - Szczyrzyc - Mszana Dolna.  Na realizację tej części inwestycji jak na razie środki nie zostały zapewnione.

W ramach inwestycji powstanie w sumie ponad 58 kilometrów nowych, zeletryfikowanych linii, osiem estakad o łącznej długości blisko 8 km, jedenaście tuneli, dwadzieścia mostów, siedemnaście  wiaduktów kolejowych, czternaście wiaduktów samochodowych i jedenaście  przejazdów kolejowo-drogowych. Kosz całości przedsięwzięcia to 7 mld złotych. Pierwszy pociąg pojedzie nową trasą w 2026 roku. (jagienka.michalik@sadeczanin.info) Fot. PKP PLK

Zobacz wszystkie wizualizacje Kliknij TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu

100 firm Sądecczyzny - katalog