Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
07/08/2013 - 11:49

Remiza w Lipnicy Wielkiej przejdzie metamorfozę

Ponad 104 tys. zł będzie kosztować modernizacja remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipnicy Wielkiej (gm. Korzenna). Remont obejmie m.in. wymianę kotłowni, okien, bramy garażowej i utwardzenie placu przy remizie, a także wykonanie nowych posadzek. Prace ruszą niebawem.
Strażacy z OSP w Lipnicy Wielkiej jeszcze w tym roku będą mogli korzystać ze zmodernizowanej remizy. Prace zaplanowane na ten rok oszacowano na ponad 104 tys. zł. Remont obejmie m.in. wymianę kotłowni, okien, bramy garażowej i utwardzenie placu przy remizie, a także wykonanie nowych posadzek. Tym samym poprawią się warunki użytkowania obiektu, a zmiana systemu ogrzewania pozwoli zmniejszyć również emisję szkodliwych związków do atmosfery.
- Budynek po modernizacji będzie tańszy w utrzymaniu – mówi Magdalena Bulanda, prezes OSP w Lipnicy Wielkiej. – Obiekt został wybudowany kilkanaście lat temu. Nasza jednostka jest najstarszą w gminie korzenna i ma 128 lat. Liczy około 40 członków, w tym 19 z nich posiada niezbędne przeszkolenia ratownicze. Mamy też dwie młodzieżowe drużyny pożarnicze, żeńską i męską. W każdej jest około dziesięciu druhów – dodaje.
Jednostka posiada samochód pożarniczy magirus 6GBA oraz podstawowy sprzęt pożarniczy, jak pompy, węże i inne.
Pieniądze na modernizację remizy częściowo pochodzą z programu „Małopolskie remizy”, do którego gmina Korzenna złożyła wniosek w tej sprawie, a także z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Część pieniędzy gmina wyłoży też z własnego budżetu.
W ramach realizowanego od 2009 r. programu „Małopolskie Remizy” gminy otrzymują pomoc finansową na remonty i prace budowlane w remizach OSP. Do tej pory udało się zmodernizować 420 małopolskich remiz, w tym także tych, położonych na Sądecczyźnie, a przyznane na ten cel dotacje z budżetu województwa opiewają na łączną sumę prawie 14 mln zł. Program ma na celu polepszenie warunków OSP, działających na rzecz bezpieczeństwa publicznego i ochrony środowiska pełniących istotną rolę w zakresie ratowania życia i zdrowia oraz środowiska i mienia społeczności lokalnej.

(ALF, MIGA)
Fot. UG Korzenna
 


Dziękujemy za przesłanie błędu