Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
11/06/2024 - 08:00

Rekordowa waloryzacja na kontach emerytalnych. Ta gigantyczna kwota przebiła barierę

Bardzo dobre wieści dla blisko 26 mln Polaków. O 521,7 mld zł zwiększył się stan kont i subkont osób ubezpieczonych w wyniku rocznej waloryzacji składek – poinformował Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS. Dla porównania zeszłoroczny przyrost wyniósł ok. 450 mld zł.

Jak co roku, w czerwcu  ZUS zwaloryzował stan kont i subkont osób ubezpieczonych. Ma to skompensować inflację i inne procesy gospodarcze za ubiegły rok. Kwoty tam zapisane są podstawą obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Czytaj też To się zacznie już w lipcu. Niektórzy dostaną tysiąc złotych dodatku do pensji  

Waloryzacja kont i subkont emerytalnych. Jak to się liczy

 -  Do waloryzacji przyjęliśmy kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne, kapitału początkowego oraz środków na subkoncie zapisane na 31 stycznia 2023 r. oraz wskaźniki: 114,87 proc. dla składek emerytalnych oraz kapitału początkowego, a 109,91 proc. dla środków na subkoncie” – przekazał prezes.

Czytaj też Czeka nas kolejna demolka domowych budżetów. To podrożeje w sklepach od lipca  

Konkretne wyliczenia

Dzięki waloryzacji osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, dopisano 66,9 tys. zł. Natomiast jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł składek i kapitału początkowego, to dzięki waloryzacji stan jego konta zwiększył się o 126,4 tys. zł. Wpłynie to bezpośrednio na wysokość świadczeń przyszłych emerytów.

 - W przypadku osoby, która zgromadziła na swoim koncie 450 tys. zł kapitału, tegoroczna waloryzacja składek pozwoli obliczyć emeryturę wyższą nawet o ponad 250 zł (dla osoby w wieku 60 lat) lub ponad 300 zł (dla osoby w wieku 65 lat). Z kolei osoba, która ma na koncie 850 tys. zł, może otrzymać świadczenia wyższe o ok. 480–580 zł  – wyjaśnił prezes Derdziuk.

„Zysk z waloryzacji będzie każdego roku zwielokrotniany, zapewniając realną wartość środkom zapisanym na kontach i subkontach Polaków. To istotne zwłaszcza dla młodszych ubezpieczonych, którzy jeszcze przez wiele lat będą gromadzić kapitał emerytalny – dodał szef ZUS.

Czytaj też Są już do wzięcia duże pieniądze dla par i małżeństw. Rząd ma na to 2,5 miliarda złotych

Kiedy będzie można sprawdzić ile pieniędzy jest na emerytalnym koncie?

Dane, które wynikają z przeprowadzonej waloryzacji, jeszcze w czerwcu będą widoczne dla ubezpieczonych na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Zostaną one również zawarte w informacji o stanie konta ubezpieczonego według stanu na 31 grudnia 2023 r., którą ZUS co roku przygotowuje dla każdego ubezpieczonego.

Informację o stanie konta ubezpieczonego otrzyma każda osoba urodzona po 1948 r., która kiedykolwiek była objęta ubezpieczeniami społecznymi, a na jej koncie w ZUS została zapisana choćby jedna składka.([email protected]) fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu