Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
25/11/2018 - 16:15

Raj dla rowerzystów i biegaczy nad Kamienicą. Zaniedbany teren zmieni oblicze?

Miasto ogłosiło drugi przetarg mający wyłonić wykonawcę, który podejmie się budowy pięciokilometrowej ścieżki turystyczno-rowerowej nad Kamienicą w Nowym Sączu. Wiadomo już, że wpłynęły trzy oferty.

Dwie z nich przewyższały kwotę zamówienia, a jedna w niej się mieści. Na pierwszy etap realizacji tego zadania została pierwotne zarezerwowana kwota 3,3 mln złotych (brutto). Obecnie podwyższono ją do 4,8 mln złotych (brutto)

Pierwszy przetarg unieważnił w sierpniu tego roku były prezydent Ryszard Nowak, ponieważ dwóch oferentów, którzy wtedy byli chętni podjąć się tego zadania chciało to zrobić za kwotę, która znacznie przewyższała tę, którą miasto miało zarezerwowane na tę inwestycję. W związku z tym ogłoszono drugi i do niego stanęło trzech oferentów. Jedna oferta mieści się w zakładanym budżecie. Pozostałe dwie wynoszą 5,6 mln złotych oraz prawie 6 mln złotych.

- Obecnie rozpatrywane są złożone oferty - mówi Monika Zagórowska z biura prasowego Urzędu Miasta w Nowym Sączu. - Termin wykonania I etapu inwestycji upływa 17 czerwca przyszłego roku.

Zadanie: budowa ścieżki turystyczno-rowerowej obejmuje kilka etapów. W pierwszym etapie mają być wykonane m.in.:  trasa biegowa, droga rowerowa oraz chodnik dla pieszych wzdłuż prawego brzegu Kamienicy. Ponadto ma być także wyremontowana  ścieżka rowerowa usytuowana wzdłuż al. Piłsudskiego na lewym brzegu Kamienicy.

Czytaj także: Czy jest nadzieja na ścieżkę turystyczną nad Kamienicą?

Kolejne etapy inwestycji obejmują m.in. montaż oświetlenia na całym odcinku, a także systemu monitoringu, budowę siłowni "pod chmurką" oraz montaż stojaków na rowery.  

Od lat tereny wzdłuż Kamienicy są zaniedbane. Mieszkańcy pytani, co tam odkrywają spacerując mówią wprost: chaszcze, śmieci i różnego rodzaju niespodzianki.

Niektóre miasta w Polsce z takich terenów znajdujących się nad brzegami rzek uczyniły bardzo atrakcyjne miejsca służące wypoczynkowi i rekreacji. Nowy Sącz, do tej pory ich się nie doczekał.

Planowana pięciokilometrowa trasa będzie się składała z trzech równoległych ścieżek, a każda będzie dedykowana odrębnej kategorii użytkowników: rowerzystom, pieszym i biegaczom. Pomyślano to w ten sposób, aby ci użytkownicy nie przeszkadzali sobie nawzajem.

Ścieżka turystyczna z całą infrastrukturą (ławkami, oświetleniem i monitoringiem), a także towarzyszącą jej siłownią pod chmurką ma być doskonałym uzupełnieniem tych obiektów sportowych, które już funkcjonują na terenach wzdłuż Kamienicy: Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, czy wybudowanego tuż obok Małopolskiego Parku Rekreacji Przestrzennej, który został kilka tygodni temu oficjalne otwarty, albo pumptracka, a także "interaktywnego placu zabaw wodnych", który ma być wybudowany w przyszłym roku przy MOSiR.

Inwestycja będzie realizowana i dofinansowana w ramach projektu "Centra Aktywnego Wypoczynku", którego liderem jest Fundacja Sądecka. W projekcie budowy tras biegowo-rowerowych uczestniczy miasto Nowy Sącz oraz cztery gminy: Bobowa, Chełmiec, Łącko i Stary Sącz. W sumie powstanie 17. kilometrów ścieżek turystycznych, połączonych z siecią tras w województwie małopolskim. Celem projektu, poza stworzeniem możliwości aktywnego wypoczynku mieszkańcom sądeckich gmin i Nowego Sącza jest również podniesienie atrakcyjności naszego regionu.

Czy jeszcze w tym roku uda się wbić w ziemię łopatę? Zobaczymy.

Wiadomo już natomiast, że realizacja tej kilkuetapowej inwestycji będzie wiązała się z wycinką ponad 120 drzew rosnących na planowanej trasie pieszo - biegowo - rowerowej. Są to tzw. samosiejki. Usunięte zostaną m.in. brzozy brodawkowate, klony pospolite, wierzby, sosna pospolita oraz grab pospolity. Wycięte zostaną również jesion i głóg.

- Zgodę na usunięcie drzew wydało w tym wypadku Przedsiębiorstwo Państwowe Wody Polskie, ponieważ rosnące drzewa kolidują z inwestycją. Do końca 2020 r. wycięte zostaną wspomniane gatunki - dodaje Monika Zagórowska.

Musi być to zrobione nie w okresie lęgowym ptaków, który przypada na okres od 1 marca do 15 października.

W ramach tej inwestycji przewidziane są oczywiście nowe nasadzenia drzew.

[email protected], fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu