Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 sierpnia. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
22/12/2017 - 15:50

PWSZ w Nowym Sączu wybuduje nowoczesne Centrum Symulacji Medycznej

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu będzie miała własne Centrum Symulacji Medycznej. Budynek będzie wyposażony w nowoczesny sprzęt, dzięki któremu pielęgniarki i ratownicy będą mogli lepiej przygotować się do zawodu.

Centrum Symulacji Medycznej zostanie wybudowane w Nowym Sączu przy ulicy Kościuszki tuż obok budynku, w którym obecnie mieści się Instytut Zdrowia. Znajdą się tam w pełni wyposażone sale symulacyjne, w których studenci będą się przygotowywać do wykonywania zawodu. Prace budowlane rozpoczną się na początku przyszłego roku, a zakończenie inwestycji planowane jest pod koniec 2018 roku.

- Trzykondygnacyjny budynek o powierzchni 820 metrów kwadratowych będzie przystosowany do prowadzenia zajęć dydaktycznych,a  także dostosowany do możliwości osób niepełnosprawnych. Sale symulacyjne będą odzwierciedlać pomieszczenia szpitalne. Zaplanowaliśmy także miejsce dla karetki pogotowia - mówi Urszula Cisoń-Apanasewicz, zastępca dyrektora Instytutu Zdrowia.

Koszt planowanej inwestycji wyniesie 4 mln złotych. Sądecka uczelnia otrzymała z Unii Europejskiej dofinansowanie w wysokości 2,6 mln złotych w ramach projektu „Rozwój kompetencji pielęgniarskich”. Pozostałą kwotę przekaże ze środków własnych.

- Ten sposób nauki pozwoli jeszcze lepiej przygotować pielęgniarkę czy ratownika do przyszłej pracy - mówi dr hab. Mariusz Cygnar, rektor PWSZ w Nowym Sączu.

Budynek będzie wyposażony w sale o wysokiej wierności, w których będzie podstawowy sprzęt do nauki umiejętności praktycznych  i doskonalenia takich czynności jak zabiegi higieniczne, pielęgnacyjne i aseptyczne, a także wykonywanie iniekcji. Nie zabraknie także sal, w których będzie można doskonalić umiejętności praktyczne na symulatorach wysokiej wierności. Są one dość drogie. Mogą kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych.

RG [email protected] Fot. PWSZ Nowy Sącz/ RGDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)