Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
16/12/2015 - 11:20

Przysietnica: Co dalej z kanalizacją wsi?

Co dalej z kanalizacją Przysietnicy? Kto wybuduje sieć dla tych, których nie obejmie projekt realizowany przez Sądeckie Wodociągi? Spółka i starosądecki samorząd będą się dogadywać przy konstruowaniu swoich budżetów na kolejne lata.

- Statystyki będą się pewnie zgadzały, bo w Przysietnicy budują się kolejne domy – zaznaczali miejscowi radni, którzy twierdzą, że część mieszkańców tej miejscowości nie ma możliwości - mimo chęci - wpiąć się do budowanej tam właśnie przez Sądeckie Wodociągi sieci kanalizacyjnej. – I nie chodzi tu o przysiółki tylko domy w zwartej zabudowie – podkreślali podczas ostatniej sesji Kazimierz Ptaśnik i Jan Tokarczyk.

- To nie jest nowy temat. Na razie działamy, by zrealizować unijne zobowiązania, czyli uzyskać właściwe wskaźniki. Ale to nie zamyka sprawy. Później będziemy dalej kanalizację rozbudowywali w miarę potrzeb. Z sieci będą mogli korzystać wszyscy, tam gdzie będzie to technicznie możliwe – tłumaczył już w rozmowie z sądeczaninem burmistrz Jacek Lelek.

W podobnym tonie sformułowana jest odpowiedź na interpelację Ptaśnika. – Tu się nakładają dwie sprawy. Pierwsza, to kwestia rozliczeń inwestycji, do których jesteśmy obligowaniu funduszami unijnymi. Okazało się, że do pierwotnego projektu należało wprowadzić pewne zmiany przede wszystkim z przyczyn technicznych, bo na przykład nie udało się uzyskać odpowiedniego spadku (część sieci kanalizacyjnej działa w oparciu o systemy grawitacyjne – dop.red.). A mnie interesuje bardziej to, kto w przyszłości weźmie odpowiedzialność za wpięcie tych osób, które zostały w konsekwencji na tę chwilę wykluczone z projektu? Czy gmina? Czy Sądeckie Wodociągi? – zaznacza Ptaśnik.

Dobra wiadomość jest taka, że część projektu dało się skorygować i uniknąć blokad technicznych. Tym samym skorzystać na tym mogą ci z Przysietnicy, o których wcześniej nie było mowy w założeniach. – Ale są na przykład cztery domy dla których trzeba będzie w przyszłości wybudować osobną przepompownię a to nie są małe koszty – podkreśla radny już po zapoznaniu się ze stanowiskiem samorządu.

- Obecnie trwa etap wykonywania dodatkowych projektów przyłączeń wodociągowych oraz kanalizacyjnych dla ponad 150 gospodarstw domowych w Przysietnicy. Inwestycja jest prowadzona
w ramach unijnego projektu „Rozbudowa wodociągów i kanalizacji w Gminie Nowy Sącz i Stary Sącz”. Prace te są odpowiedzią na zapotrzebowanie mieszkańców. Obejmą domy, dla których wykonanie przyłączy jest na tę chwilę technicznie możliwe i ekonomicznie uzasadnione. Ewentualna, dalsza rozbudowa sieci będzie przedmiotem rozmów pomiędzy Urzędem Gminy w Starym Sączu,
a Spółką Sądeckie Wodociągi przy konstruowaniu budżetów na kolejne lata
– odpowiada na wątpliwości radnych i mieszkańców Małgorzata Cygnarowicz, rzecznik prasowy SW.

Ewa Stachura e.stachura(@)sadeczanin.info

Fot.: archiwum SWNSDziękujemy za przesłanie błędu