Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
07/06/2018 - 06:50

Przyjechał do Nowego Sącza minister i obiecał miliony właścicielom domów

Kiedy premier Morawiecki ogłosił walkę ze smogiem, zapowiedział, że zacznie od termomodernizacji domów ubogich mieszkańców mniejszych miast, które, tak jak Nowy Sącz, znajdują się na czarnej liście Światowej Organizacji Zdrowia. Jak daleko zaszedł od obietnic do czynów? Czy zorganizowana w magistracie przez posła Mularczyka wizyta ministra Piotra Woźnego, rządowego pełnomocnika promującego Program Czyste Powietrze, oznacza jakieś konkrety?

- Impulsem do zorganizowania spotkania z Piotrem Woźnym, pełnomocnikiem rządu premiera Mateusza Morawieckiego do spraw walki ze smogiem, był poziom zanieczyszczenia powietrza w Nowym Sączu i subregionie sądeckim, który w dalszym ciągu należy do najwyższych w Europie - mówił Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj też Lista 50 najbrudniejszych miast Europy. Jest też na niej Nowy Sącz

Podczas spotkania w magistracie. w którym  uczestniczyli też samorządowcy z Podegrodzia, Korzennej, Kamionki Wielkiej i Starego Sącza, Piotr Woźny przedstawił założenia rządowego Program Czyste Powietrze. Wspomniał także o możliwym  wsparciu finansowym dla Nowego Sącza dotyczącym termomodernizacji.

- Mamy dwa filary programu. Jeden z nich to przepisy regulujące to, czym i jak palimy. Mają one na celu wzmocnienie uchwał antysmogowych. Druga sprawa to konkretne wsparcie dla 33 miast, które w 2016 roku zostały uznane przez Światową Organizację Zdrowia jako najbardziej zanieczyszczone w całej Europie. Nowy Sącz jest niestety jedną z tych miejscowości – mówił Piotr Woźny.

- Nasza inicjatywa jest bardzo konkretna. Zakończyliśmy program konsultacji społecznych. Chodzi o to, by wesprzeć osoby najmniej zamożne. Problem smogu w Polsce to często problem zamożności mieszkańców. Ludzie palą niskiej jakości opałem, bo na opał lepszej jakości ich po prostu nie stać – dodał minister.

 

Wedle zapewnień ministra, Nowy Sącz może liczyć nawet na kilkadziesiąt milionów złotych wsparcia. Na jeden budynek mieszkalny rząd miałby przeznaczyć kwotę 53 tys. zł. Na pieniądze mogliby liczyć  mieszkańcy, których dochód miesięczny na jedną  osobę nie przekracza półtora tysiąca złotych.

Poza ministrem Woźnym w spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. I właśnie na cenę gazu zwracał uwagę podczas dyskusji na temat Programu Czyste Powietrze wiceprezydent Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż.

Czytaj też Milionami w smoga. Kiedy zrobią porządek z "kopciuchami" w naszym regionie?

- Uważam, że najważniejszą sprawą w walce ze smogiem jest cena gazu. Powinna być w miarę konkurencyjna do innych źródeł grzewczych i gwarantowana w stosunkowo długim czasie okresowym. To byłaby najlepsza motywacja do likwidacji tak zwanych kopciuchów - mówił Gwiżdż. - Samorząd nie ma na to wpływu, zaś rząd tak, jeśli oczywiście będzie miał taką wolę polityczną i odwagę do wprowadzenia obostrzeń cenowych wobec dystrybutora gazu. Wiem, że to niełatwe zadanie, ale też wiem, że możliwe do przeprowadzenia. Wszelkie inne działania, choć pożyteczne, to tylko półśrodki w walce ze smogiem. Cieszę się, że takie spotkania są organizowane, bo działania w kierunku poprawy powietrza leżą w naszym interesie - podkreślał wiceprezydent.

70 procent rządowej pomocy finansowej w ramach Programu Czyste Powietrze ma pochodzić z budżetu centralnego, pozostałe 30 procent z budżetu marszałka województwa i samorządów gminnych. Program funkcjonuje już w Skawinie, która liczy 40 tys. mieszkańców. Na poprawę jakości powietrza rząd przeznaczył tam kwotę 50 mln zł, z czego 35 mln pochodzi z budżetu centralnego państwa.

Rządowy program wzięli pod lupę działacze Polskiego Alarmu Smogowego, którzy ocenili, że tak naprawdę jedynym w pełni zrealizowanym punktem z listy rekomendacji"Czystego Powietrza" jest promocja transportu niskoemisyjnego, co - jak twierdzi w wypowiedzi dla dziennika Gazeta Prawna lider ruchu Andrzej Guła - nie jest kluczowe w walce ze smogiem.







Dziękujemy za przesłanie błędu