Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
30/07/2020 - 12:15

Przez „strefę wolną od LGBT" Nowy Sącz straci pieniądze z Unii Europejskiej?

Czy Unia Europejska zamierza ukarać Nowy Sącz za przyjęcie przez samorząd Karty Praw Rodzin, która w Brukseli zyskała miano uchwały o „utworzeniu strefy wolnej od LGBT"? Komisarz do spraw równości Helena Dalli poinformowała, że odrzucono sześć wniosków o środki na projekty w ramach programu "Partnerstwo miast". Według radia RMF pieniądze prawdopodobnie stracą Nowy Sącz i Tuchów.

Za co Nowy Sącz może zostać odcięty od unijnej kasy.  Jakie zapisy tak oburzyły Brukselę?  Przyjęta przez radę miasta w ubiegłym roku Samorządowa Karta Praw Rodzin to przygotowany przez organizację Ordo Iuris dokument,  który w założeniu jest wyrazem ochrony wartości, gwarantowanych przez Konstytucję RP, w tym ochrony rodziny, małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, rodzicielstwa i macierzyństwa, także prawa do ochrony życia rodzinnego, prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz prawa dziecka do ochrony przed demoralizacją.

Czytaj też Nowy Sącz: ten projekt uchwały podniósł ciśnienie niektórym radnym

Żadna społeczność nie może rozwijać się bez udziału rodzin i to właśnie silne rodziny są fundamentem silnej wspólnoty – napisano w projekcie do przyjętej przez sądecki samorząd uchwały.  

Takie uchwały podpisały też w naszym regionie Łososina Dolna, Stary Sącz, Moszczenica i sam sejmik województwa małopolskiego.  Zrobili to też marszałkowie województw - lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego. 

Wkrótce potem dwaj przedstawiciele Komisji Europejskiej skierowali do włodarzy regionów list, w którym zarzucili im dyskryminację określonych grup społecznych. Skrytykowano Samorządową Kartę Praw Rodzin, a autorzy listu oskarżyli władze samorządowe o ustanawianie „stref wolnych od LGBT”. Żądali też   wyjaśnień, czy unijne fundusze są i będą wydatkowane zgodnie z unijną „zasadą niedyskryminacji”.

Czytaj też Marsz równości w Nowym Sączu. "Jesteśmy u siebie", skandowali pod flagami LGBT

Teraz temat powrócił. Jak donoszą ogólnopolskie media,  unijna komisarz do spraw równości Helena Dalli poinformowała, że odrzucono sześć wniosków o środki na projekty w ramach unijnego programu „Partnerstwo miast”. W ich składanie – stwierdziła komisarz - zaangażowane były polskie władze lokalne, które przyjęły rezolucje dotyczące „stref wolnych od LGBTI” lub „praw rodzinnych”.

Państwa członkowskie i władze państwowe muszą szanować unijne wartości i prawa podstawowe. Dlatego sześć wniosków o partnerstwo miast, w których składanie były zaangażowane polskie władze, które przyjęły rezolucje dotyczące „stref wolnych od LGBTI” lub „praw rodzinnych”, zostało odrzuconych – napisała na Twitterze Helena Dalli.

Które to miasta,  nie powiedziała, ale według doniesień radia RM FM pieniądze prawdopodobnie stracą Nowy Sącz i Tuchów.

 O jaką sumę chodzi?  Czytaj na następnej stronieDziękujemy za przesłanie błędu