Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 października. Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
13/10/2020 - 04:35

Przez koronawirusa będą dodatkowe dni wolne od pracy na Wszystkich Świętych?

Co z cmentarzami na Wszystkich Świętych? Będą zamknięte czy otwarte? Na razie nie ma decyzji w tej sprawie. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska apeluje o rozłożenie w czasie odwiedzin na grobach bliskich. Czy dla uniknięcia tłumów będą dodatkowe dni wolne od pracy w okolicy pierwszego listopada?

Co z cmentarzami na Wszystkich Świętych? Będą zamknięte czy otwarte? W tej chwili nie ma takiej inicjatywy mówił w Polsat News rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar, który apelował o to, żeby  w miarę możliwości być na grobach bliskich przed pierwszym listopada albo nieco później. Wszystko po to, żeby się nie tłoczyć.

W podobnym tonie wypowiadał się w poniedziałek w programie "Graffiti" wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

 - Rozłóżmy to w czasie - tydzień wcześniej, tydzień później. Myślę, że Polacy są mądrym narodem i posłuchają tych wskazań. Na pewno będziemy analizować czy nie zamknąć cmentarzy, ale myślę, że do tego nie dojdzie - przekonywał. 

Czytaj też Wyliczyli: za miesiąc będzie u nas 80 tysięcy zakażeń dziennie  

Czy rząd może ustanowić dodatkowe dni wolne od pracy na początku listopada. Takie rozwiązanie dla uniknięcia tłumów na cmentarzach zasugerował rzecznik GIS.

 - Być może są jeszcze możliwe rozwiązania, których nie mogę zdradzać. Rządowy zespół zarządzania kryzysowego pracuje, zastanawia się jeszcze nad pewnymi ruchami, na przykład  związanymi z dniami wolnymi w okolicach pierwszego listopada, ale to jest na zasadzie dyskusji - przyznał Bondar.

Czytaj tez Prognoza dla epidemii. Trzeba odwołać Sylwestra i Boże Narodzenie z rodziną

Czy taki scenariusz jest możliwy? Głos w tej sprawie zabrał rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. W rozmowie z Polsatem przyznał że jest niechętny temu pomysłowi.

- Zwiększanie wolnych dni wokół Wszystkich Świętych to jest jasna sugestia: wyjeżdżajmy gremialnie. Jednak to, że to święto wypada w tym roku w niedzielę służy temu, żeby tych wyjazdów było mniej -  powiedziała Andrusiewicz. (jagien[email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)