Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
14/11/2022 - 11:40

Przegapisz ten termin, zapomnij o tańszym prądzie dla swojej firmy!

Rachunki za prąd, to coraz większa zmora wszystkich, którzy prowadzą działalność gospodarczą. I tu bardzo ważna wiadomość, bo jeśli przegapicie ten termin, możecie zapomnieć o możliwości skorzystania z niższych stawek od 1 grudnia 2022 roku.

Przegapisz ten termin, zapomnij o tańszym prądzie dla swojej firmy!

O tym, jak rachunki za prąd „demolują” budżety firm choćby z Nowego Sącza pisaliśmy w publikacji Rachunek za prąd skoczył z 3,5 na prawie 9 tysięcy! Nie wiem jak to przetrwamy

Właścicielka pizzerii, o której tu wspominamy nie ukrywa, że jedynym sposobem na przetrwanie będzie dla jej biznesu możliwość skorzystania z zamrożonych stawek za prąd, które mają wejść w życie dla firm od 1 grudnia. Tyle tylko, że niewiele osób wie o tym, że by skorzystać z tej formy pomocy trzeba dopełnić kilku formalności a termin upływa już 30 listopada, o czym przypomina portal samorząd.infor.pl

Sprawa jest bardzo pilna, bo dotrzymanie wspominanego terminu, to warunek bezwzględny, aby od 1 grudnia 2022 r. - jako mikroprzedsiębiorcy – takie firmy jak jej mogły korzystać z maksymalnej ceny prądu wynoszącej 785 zł/MWh. W prostszym języku – jest możliwość płacenia nie 2 zł za 1 kWh, a maksymalnie do 79 groszy. Kto złoży dokumenty po terminie, z tańszego prądu będzie mógł skorzystać dopiero od 1 stycznia 2023.

Zobacz też: Nowy obowiązek „zusowski”. Przedsiębiorcy, uwaga! 30 grudnia mija termin ostateczny

Teraz przypomnijmy definicję mikroprzedsiębiorcy obowiązującą w tym przypadku. – (…)  mikroprzedsiębiorca, to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:  zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro. Te warunki spełnia większa większość firm (JDG) zarejestrowanych w CEIDG – informuje wspomniany portal.

Do korzystania z taniego prądu uprawnieni są też:
- mały przedsiębiorca, czyli ten, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki: zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro
- średni przedsiębiorca - przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki: zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.

A teraz rzecz najważniejsza – czyli formalności krok po kroku. Dokumentem, który trzeba złożyć jest OŚWIADCZENIE, którego formularz dostępny jest TUTAJ.

Muszą go złożyć wszyscy, którzy mają podpisane umowy z Tauronem, Eneą, PGE jako przedsiębiorcy i PPE jest im przypisany zgodnie z taką umową. Udział w akcji nie jest obowiązkowy. - To tylko możliwość. Więc nikt nam o niej nie będzie przypominał. Oświadczenie nie jest też wnioskiem. Nie jest to rodzaj podania, które Tauron, Enea lub PGE rozpatrują. O nic się nie staramy w przedsiębiorstwach energetycznych. Jest to dla nich informacja o: spełnianiu warunków ustawowych dla tańszego prądu, licznikach prądu, na których Tauron, Enea lub PGE mają zastosować jego gwarantowane ceny. Bez tej informacji energetycy nie będą wiedzieli u kogo i jakie zastosować stawki za prąd – czytamy w podsumowaniu. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)







Dziękujemy za przesłanie błędu