Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
24/10/2022 - 16:35

Przedszkola, żłobki i śmieci w Nowym Sączu. Co wyszło z wyliczeń GUS

Czy w Nowym Sączu zwiększyła się liczba przedszkoli i żłobków? ile mamy przychodni i aptek? Ich liczba rośnie czy maleje? Czy mieszkańcy miasta tłumnie chodzą do kina i bibliotek? Ile mamy sieci kanalizacyjnych i gazowych, jak walczymy ze smogiem? Między innymi odpowiedzi na te pytania przynosi najnowszy, właśnie opublikowany informator statystyczny. Czy jesteśmy miastem, które się rozwija czy też przeżywamy czas stagnacji.

Opracowana przez Urząd Statystyczny w Krakowie publikacja to Nowy Sącz w pigułce. Wydawnictwo zawiera syntetyczny opis sytuacji społecznej i gospodarczej miasta przez pryzmat demografii, rynku pracy, edukacji, kultury i turystyki, infrastruktury komunalnej, dochodów i wydatków budżetu miasta. Dane obejmują rok 2021 i są zestawione z rokiem 2020. Jaki obraz miasta wyłania się ze statystyk dotyczących opieki nad najmłodszymi mieszkańcami miasta?

czytaj też Z ziemi wyrastają mosty, wiadukty i trzy tunele. Inwestycja gigant niedaleko Sącza [WIDEO][ZDJĘCIA]  

Ile w Nowym Sączu jest przedszkoli i żłobków?

W 2021 roku w Nowym Sączu wzrosła liczba przedszkoli i dzieci w przedszkolach w ujęciu rocznym. Jeśli chodzi o opiekę nad dziećmi do lat trzech, zaobserwowano nieznaczne pogorszenie. W końcu 2021 r. w mieście działało 13 placówek opieki nad dziećmi do lat 3, czyli o 2 placówki mniej niż w roku poprzednim. W ciągu roku we wspomnianych placówkach przebywało 624 dzieci, w tym 580 w żłobkach. W końcu  ubiegłego roku na setkę  dzieci w wieku 0–2 lata przypadało 25 miejsc w placówkach opieki nad dziećmi do lat 3, przed rokiem – 26, a przed dwoma laty – 24 miejsca.

Przychodnie, apteki i kultura

Jakie pojawiły się dane dotyczące opieki zdrowotnej w mieście?  W stosunku do roku poprzedniego liczba przychodni zwiększyła się o 6, a liczba aptek nie zmieniła się.

Autorzy opracowania wzięli pod lupę także  statystyki dotyczące placówek kultury. Muzea odnotowały znacznie większą liczbę zwiedzających, w tym także młodzieży szkolnej. Jednocześnie zwiększyła się liczba seansów i widzów w kinach ogółem, lecz minimalnie zmniejszyła się liczba widzów na jeden seans.

Biblioteki publiczne, pomimo większego księgozbioru, zanotowały nieznaczny spadek liczby czytelników przy jednoczesnym wzroście liczby wypożyczeń w ciągu roku.

czytaj też Ważny termin w ZUS. Jeśli tego nie zrobicie, zrobią to za was 

Czy turyści mają gdzie spać w Nowym Sączu?

Czy  Nowy Sącz to pod względem bazy noclegowej miasto przyjazne turystom?  W końcu lipca 2021 roku w mieście było 8 turystycznych obiektów noclegowych , w tym 5 hoteli,  oferujących łącznie 489 miejsca noclegowe całoroczne. Liczba korzystających, tak turystów krajowych, jak i zagranicznych, a także liczba udzielonych noclegów, wzrosła w stosunku do 2020 roku. Stopień wykorzystania miejsc noclegowych wyniósł 22,4 proc, co oznacza wzrost o 3,2 p. proc. w ujęciu rocznym.

Jak ma się smog w Nowym Sączu

Nowy Sącz od lat znajduje się w czołówce najbardziej zatruwanych smogiem polskich miast. Czy idzie ku lepszemu?

Emisja przemysłowych pyłowych zanieczyszczeń powietrza z zakładów szczególnie uciążliwych dla czystości powietrza zmniejszyła się w porównaniu z 2020 r. o 5,4 proc. do 35 ton (3 proc.) wielkości w województwie), a emisja zanieczyszczeń gazowych (bez CO2) spadła o 38,2 proc. i wyniosła 1592 ton (2,6 proc.  wielkości w województwie). W 2021 r. do wód lub do ziemi odprowadzono 3,6 hm3 ścieków przemysłowych i komunalnych wymagających oczyszczania (o 1 proc. więcej niż w roku poprzednim). Stanowiło to 1,4 proc. tego typu ścieków w województwie małopolskim. Zostały one w 100 proc. oczyszczone.

czytaj też Jak to możliwe? Sprzedają tani węgiel bez kolejek, po 300-400 złotych za tonę

W ujęciu rocznym ilość odpadów wytworzonych (z wyłączeniem odpadów komunalnych) wzrosła o 3,5 proc. i wyniosła 20,6 tys. ton (tj. 0,5proc. wielkości w województwie), w tym 4,1 tys. ton to odpady poddane odzyskowi (we własnym zakresie przez wytwórcę). Odpadów komunalnych zmieszanych zebranych było w 2021 r. 21,3 tys. ton, w tym 15,6 tys. ton z gospodarstw domowych. Na 1 mieszkańca przypadało 187,5 kg odpadów zebranych z gospodarstw domowych (przy średniej w województwie wynoszącej 173 kg).







Dziękujemy za przesłanie błędu