Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
01/09/2016 - 13:40

Przedsiębiorczość w gminach. Ropa przoduje

Mieszkańcy południa Polski (Galicja) słyną z przedsiębiorczości i pod tym względem Subregion Sądecki (trzy powiaty ziemskie: nowosądecki, limanowski i gorlicki oraz powiat grodzki Nowy Sącz) nie odbiega od normy, choć np. Lachom sądeckim, czy limanowskim daleko jeszcze do górali z Podhala.

Samorząd posiada istotne instrumenty stymulujące rozwój firm. Zwracają na to uwagę autorzy "Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego w 2015 r." opracowaną przez ekonomistów z PWSZ w Nowym Sączu.  

Promocja publikacji, odbyła się w czerwcu tego roku podczas gali samorządowej w sądeckim "Sokole", zorganizowanej przez Fundację Sądecką. Poniżej obszerne fragmenty publikacji, traktujące o tym aspekcie działalności gmin.

**
Przedsiębiorczość odgrywa istotną rolę w procesie wzrostu gospodarczego, gdyż stanowi szansę na znaczące zwiększenie potencjału rozwojowego. Cechuje ją myślenie perspektywiczne, rozwojowe, jak również postrzeganie zmian zachodzących na rynku jako sprzyjających okoliczności do zrealizowania nowych pomysłów oraz stwarzania pewnych wartości.

Jednym z głównych zadań samorządu terytorialnego jest tworzenie korzystnych warunków rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, której wysoki poziom stanowi podstawowy czynnik rozwoju tych procesów.

Władze samorządowe mają do dyspozycji kilka instrumentów, dzięki którym mogą oddziaływaæ na lokalne życie gospodarcze. Należą do nich miêdzy innymi krótko- i długoterminowe instrumenty finansowe, infrastruktura techniczna, w tym drogowa i kanalizacyjna, jak również tereny uzbrojone pod inwestycje.  

Instrumenty te stosowane kompleksowo, mogą przyczynić się w znacznym stopniu do stworzenia odpowiednich warunków do rozwoju przedsiębiorczoœci, jak również umożliwić swobodne modelowanie przestrzeni gospodarczej jednostki.

42 tysiące firm. to robi wrażenie
 
Według danych GUS w 2015 roku w Subregionie Sądeckim zarejestrowanych było 42,5 tys. przedsiębiorstw, z czego ponad 40,6 tys. mikroprzedsiębiorstw, 1,6 tys. przedsiębiorstw małych, ponad 300 przedsiębiorstw średnich oraz niespełna 30 przedsiębiorstw dużych.

Z punktu widzenia formy prawnej prowadzonej działalności, największy udział w podmiotach gospodarczych działających na terenie Subregionu Sądeckiego (blisko 80%) stanowią osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Biorąc pod uwagê fakt, iż jednym z elementów świadczących o aktywności danej jednostki samorządu terytorialnego, będącym także wyznacznikiem poziomu przedsiębiorczości w gminie, jest nie tylko liczba działających lecz także nowo zarejestrowanych podmiotów gospodarczych, ważny jest wskaźnik stanowiący iloraz nowo zarejestrowanych podmiotów gospodarczych w gminie i liczby jej mieszkańców.

Analiza danych statystycznych dotyczących 39. gmin Subregionu Sądeckiego wykazuje znaczące różnice względem liczby nowo zarejestrowanych podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkañców. Co więcej, rozbieżności między wartościami tego wskaźnika w poszczególnych jednostkach były w 2015 roku większe niż w latach 2013 i 2014, kiedy różnica ta wynosiła około 1,6. W 2015 roku (biorąc pod uwagê gminy z „pierwszej dziesiątki”) wartość omawianego wskaźnika mieściła się bowiem w przedziale od 10,10 do 14,91, wykazując tym samym różnicę na poziomie 4,81.  

Na podium: Ropa, Niedźwiedź i Kamienica

Wśród wszystkich analizowanych jednostek samorządu terytorialnego, pierwsze miejsce pod względem liczby nowo zarejestrowanych podmiotów gospodarczych (w tym mikro przedsiębiorstw, małych przedsiębiorstw, średnich przedsiębiorstw oraz przedsiębiorstw dużych) zajęła gmina Ropa z wynikiem 14,91. Należy zauważyć że jednostka ta istotnie awansowała w ogólnym zestawieniu względem 2013 roku (zajmowała wówczas miejsce 9. z wartością wskaźnika 9,37) oraz w odniesieniu do roku 2014, kiedy znalazła się poza grupą liderów klasyfikacji. Na drugiej pozycji, z niewiele niższą wartością wskaźnika, znalazła siê gmina Niedźwiedź, która osiągnęła wynik 12,02, awansując aż o osiem miejsc w odniesieniu do 2014 roku. Trzecie miejsce pod względem liczby nowo zarejestrowanych podmiotów gospodarczych w przeliczeniu na 1000 mieszkañców zajęła gmina Kamienica, która po raz pierwszy od 2013 roku awansowała do „pierwszej dziesiątki” w ogólnym zestawieniu. W przypadku tej gminy wartość omawianego wskaźnika była aż o 4,23 niższa od najwyższej i wynosiła 10,68.   

Rytro, Krynica i Laskowa w pierwszej szóstce

Niewiele niższe (zbliżone do gminy Kamienica) wartości wskaźnika nowo zarejestrowanych podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców osiągnęły ponadto jednostki, które uplasowały się na kolejnych sześciu miejscach w ogólnym zestawieniu. Są nimi gminy: Rytro (10,63), Krynica-Zdrój (10,61), Laskowa (10,55) oraz Muszyna (10,45), miasto Mszana Dolna (10,40), a także gmina Chełmiec (10,15). Pierwszą dziesiątkę rankingu, pod względem wartości omawianego wskaźnika w porównaniu do badanych 39. gmin Subregionu Sądeckiego, „zamyka„ z wynikiem 10,10 miasto Nowy Sącz.  

Analiza liczby nowo zarejestrowanych podmiotów gospodarczych w przeliczeniu na 1000 mieszkañców wykazała, że jednostki z „pierwszej dziesiątki” charakteryzują siê stosunkowo wysokim poziomem omawianego wskaźnika. Niemniej jednak, w przypadku wszystkich badanych gmin Subregionu S¹deckiego można zauważyć znaczne różnice w liczbie nowo zarejestrowanych podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, które mogą wynikać z wielu czynników hamujących rozwój przedsiębiorczoœci na danym obszarze.  

Na podstawie przeprowadzonej analizy wzrostu liczby nowo zarejestrowanych podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkañców można stwierdzić, że zarówno subregion, jak również poszczególne jego powiaty, odnotowały w obszarze przedsiębiorczości znaczne zmiany „in plus” w latach 2014-2015. Pozwala to jednocześnie przewidywać dynamiczny rozwój jednostek w kolejnych okresach. Niemniej jednak, prognozy nie gwarantują osiągnięcia zakładanego (optymistycznego) wyniku w przyszłoœci. Wzrost liczby zarejestrowanych podmiotów gospodarczych, a co za tym idzie rozwój przedsiębiorczości uwarunkowany jest bowiem wieloma czynnikami.
(s)
źródło: Ocena Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego w 2015 r. Wydawca - Fundacja Sądecka

Na zdjęciu: wójt gminy Ropa Jan Morańda

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego







Dziękujemy za przesłanie błędu