Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
04/10/2016 - 06:00

Przedsiębiorcy gubią się w przepisach. Bez szkoleń ani rusz?

Gąszcz przepisów, przez które muszą przedzierać się przedsiębiorcy jest tak wielki, że nie sposób się w nich poruszać bez specjalistycznych szkoleń. Nic dziwnego, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się bezpłatne zajęcia dla firm organizowane przez sądecki oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Rzeczniczka małopolskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Anna Szaniawska przyznaje, że chętnych do udziału w bezpłatnych szkoleniach jest coraz więcej. Tylko od początku tego roku z zajęć skorzystało blisko ośmiuset przedsiębiorców  z Sądecczyzny.

- Rok 2016 rok przyniósł wiele zmian w przepisach. Każdy płatnik oczywiście może sam przeczytać ustawę, czy rozporządzenie, jednak zdajemy sobie sprawę, że interpretacja przepisów jest trudna, stąd nasza inicjatywa organizacji szkoleń.

Przeczytaj też Kluska o skarbówce: Im więcej kar tym dla nich lepiej

Szaniawska przypomina, że ostatnio zmieniły się chociażby zasady oskładkowaniu umów zleceń. Sporo nowych uregulowań wprowadzono też w ustawie dotyczącej świadczeń rodzinnych. Zmiany dotyczą też zasiłku macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz elektronicznych zwolnień. Pojawią się też i inne zagadnienia.

Przeczytaj też PIP może wpaść bez uprzedzenia. Koniec kontrolnych fikcji

- Przedsiębiorcom,  także księgowym,  kadrowcom i  pracowników biur rachunkowych czy  doradczych proponujemy szkolenia z Interaktywnego Płatnika Plus, czyli nowych funkcjonalności w oparciu o obustronną wymianę danych pomiędzy ZUS a Płatnikiem, z kompletowania wniosków i warunków nabywania uprawnień do świadczeń przedemerytalnych i emerytur wcześniejszych.

Jak podkreśla Szaniawska oferta szkoleń jest stale modyfikowana w taki sposób, by jak najlepiej dopasować ją do potrzeb przedsiębiorców. Pełna lista szkoleń dostępna jest na stronie www.zus.pl. w zakładce „Kalendarium”.

- Wszystkie szkolenia organizowane przez ZUS są bezpłatne. Należy jednak pamiętać, że liczba miejsc jest ograniczona i o udziale w szkoleniu decyduje kolejność dokonywania zgłoszeń.

(ami), fot ZUSDziękujemy za przesłanie błędu