Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
27/08/2023 - 16:05

Prawdziwe cudo ze szklaną kopułą. Gdzie zbudowali tę niesamowitą wieżę widokową[ZDJĘCIA]

To była niezapomniana wakacyjna przygoda. Uczniowie i nauczycie z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie wyprawili się na Litwę do liceum w Malatach. Dla liczącej ponad dwadzieścia osób grupy była to nie tylko okazja do zawiązania nowych przyjaźni, ale także do podróżowania i poznawania wyjątkowych zakątków naszego wschodniego sąsiada. Szczególne wrażenie zrobiła na wszystkich niezwykła wieża widokowa ze szklaną kopułą.

- Podczas pięciodniowego pobytu na Litwie uczniowie ZSZ Grybów wraz z uczniami z Niemiec brali udział w zajęciach zorganizowanych przez litewskich nauczycieli i młodzież. Pierwszego dnia, po prezentacji szkół wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w kilku zabawach integracyjnych oraz w grach sportowych. Następnie, litewscy uczniowie oprowadzali po swojej szkole i po swoim mieście – mówi dyrektor ZSZ w Grybowie Lesław Tarasek.

Uczestnicy  wyprawy uczyli się techniki malowania obrazów wełną, zwiedzili szkołę techniczną w Alancie, gdzie kształcą się przyszli rolnicy, pszczelarze, mechanicy czy ekonomiści.

Szczególnie wrażenie zrobił na wszystkich spacer w koronach drzew ścieżką prowadzącą do wieży widokowej. W Malatach zwiedzili też Muzeum Etnokosmologii, jedyne tego typu muzeum na świecie, w którym znajdują się wystawy związane z niebem i gwiazdami oraz obraz kosmicznego drzewa świata.

Było też zwiedzanie Kowna, przedwojennej stolicę Litwy, drugiego pod względem wielkości i liczby mieszkańców miasto kraju. Tu mieszkał i uczył Adam Mickiewicz, o czym przypomina tablica z popiersiem poety oraz tekstem w j. polskim i litewskim „Litwo, ojczyzno moja….”. Następnie wyruszyli do Wilna i Troków.

- Historia Wilna jest nierozerwalnie związana z Polską. Wilno kojarzy się z Ostrą Bramą i Adamem Mickiewiczem. W niewielkiej kaplicy nad bramą znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Miłosiernej. Pomnik poety można zobaczyć w okolicach kościoła Św. Anny. W wileńskiej katedrze spoczywa Barbara Radziwiłłówna, ukochana króla Zygmunta Augusta oraz serce Władysława IV Wazy. Śnieżnobiałą barkową fasadą zachwycił wszystkich kościół Świętego Piotra i Pawła na Antokolu.

Podczas wycieczki do Wilna, zwiedzając Pałac Wielkich Książąt Litewskich, uczestnicy projektu mieli okazję obejrzeć kolekcję 37 arrasów króla Zygmunta Augusta. Arrasy sprowadzono z Wawelu, aby uświetnić uroczyste obchody 700-lecia Wilna – dodaje dyrektor. - Najbardziej wzruszające ślady polskości odnajdujemy na cmentarzu na Rossie, polskiej narodowej nekropolii.

Pierwsze kroki uczniowie ZSZ Grybów skierowali na grób matki Józefa Piłsudskiego, u której stóp pochowano jego serce.  Obok znajdują się groby polskich żołnierzy poległych w latach 1919-1920 w walkach o Wilno oraz żołnierzy AK poległych podczas operacji Ostra Brama w 1944 r. Na cmentarzu spoczywają znane postacie polskiej historii, jak Joachim Lelewel. Na Rossie znajduje się również kaplica, gdzie w 2019 r. uroczyście pochowano szczątki przywódców powstania styczniowego odnalezione przypadkowo na Górze Zamkowej w 2017 r. w trakcie prowadzenia prac archeologicznych. 

W Trokach uczniowie zwiedzili zamek położony na jeziorze Galve, domy karaimskie, kenesę, oraz wybrali się na 45-minutowy rejs statkiem po jeziorze. Z dala mogli zobaczyć pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu oraz podziwiać krajobrazy. Na zakończenie projektu, polscy i niemieccy uczniowie oraz nauczyciele pracowali razem w grupach, aby ze zdjęć, które robili w ciągu tych kilku dni stworzyć krótkie filmiki pt. „Litwa moimi oczami”. Filmy zostały zaprezentowane wieczorem podczas ceremonii pożegnania i wręczenia certyfikatów uczestnictwa w projekcie. Oprac. Jm , źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Wyprawa na Litwę uczniów z Grybowa




To była niezapomniana wyprawa






Dziękujemy za przesłanie błędu