Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
26/08/2015 - 09:04

Pracodawcy nie płacą: byli winni pracownikom ponad 100 mln zł

Państwowa Inspekcja Pracy podsumowała swoją działalność. Z raportu wynika, że to co się dzieje w firmach i zakładach pracy dalekie jest,delikatnie mówiąc, od ideału.
Zlikwidowanie bezpośrednich zagrożeń dla życia i zdrowia 71 tys. pracowników, doprowadzenie do zawarcia umów o pracę dla 8,9 tys. osób oraz wyegzekwowanie 105,5 mln zł zaległych należności dla 83 tys. zatrudnionych - to tylko niektóre efekty ubiegłorocznej działalności kontrolno-nadzorczej inspektorów pracy

Sprawozdanie z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2014 roku przedstawiła Iwona Hickiewicz, główny inspektor pracy. Podkreśliła, że zaplanowane zadania zostały w pełni zrealizowane. Inspektorzy pracy przeprowadzili ponad 90 tys. kontroli u blisko 73 tys. pracodawców i innych podmiotów, zatrudniających łącznie 4 mln osób.

W związku z naruszeniami przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy wydali ponad 318 tys. decyzji. Do kontrolowanych pracodawców skierowali także ponad 60 tys. wystąpień zawierających łącznie ponad 280 tys. wniosków o usunięcie zastanych nieprawidłowości. Co trzeci z nich dotyczył sposobu nawiązania i rozwiązania stosunku pracy..

- Najbardziej efektywną formą oddziaływania inspektorów w przypadku naruszenia art. 22 Kodeksu pracy pozostają kierowane przez nas do pracodawców polecenia i wystąpienia wnoszące o zastąpienie umów cywilnoprawnych umowami o pracę. Zdecydowana większość pracodawców uwzględniła wnioski inspektorów pracy, co wykluczyło potrzebę wytoczenia powództw sądowych – stwierdziła Iwona Hickiewicz.

Zwróciła uwagę na dalszy spadek liczby zawieranych układów zbiorowych pracy, ograniczanie zakresu uprawnień pracowniczych oraz utrzymującą się w ostatnich latach tendencję do rozwiązywania obowiązujących układów na rzecz zastępowania ich regulaminami wynagradzania. W roku sprawozdawczym Państwowa Inspekcja Pracy zarejestrowała 88 zakładowych zbiorowych układów pracy, tj. o 21 mniej niż rok wcześniej.

Inspektorzy pracy ujawnili łącznie ok. 92 tys. wykroczeń przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową. Na sprawców wykroczeń nałożyli ponad 19 tys. mandatów karnych na kwotę ponad 23 mln zł, a do sądów skierowali ponad 3 tys. wniosków o ukaranie. Specjaliści PIP udzielili ok. 1,2 mln bezpłatnych porad w dziedzinie prawa pracy.

W sferze legalności zatrudnienia różnego rodzaju nieprawidłowości wystąpiły w co drugim spośród skontrolowanych podmiotów. Łącznie kontrole legalności zatrudnienia objęły 170 tys. obywateli polskich i 16 tys. cudzoziemców. Największą grupę nielegalnie pracujących cudzoziemców stanowili obywatele Ukrainy.

W obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy Państwowa Inspekcja Pracy prowadziła działania przede wszystkim w tych dziedzinach gospodarki oraz zakładach, w których ryzyko zawodowe było największe. Ze względu na wysoki wskaźnik częstotliwości wypadków przy pracy, występowanie znacznej liczby chorób zawodowych i przekroczenia norm czynników szkodliwych dla zdrowia wzmożonym nadzorem objęto 53 zakłady różnych branż. W wyniku ubiegłorocznych kontroli pracodawcy usunęli stwierdzone przez inspektorów nieprawidłowości oraz podjęli działania zapobiegawcze, co przyczyniło się do zwiększenia bezpieczeństwa pracy.

RBL
Fot. sxc.hu






Dziękujemy za przesłanie błędu