Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 1 listopada. Imieniny: Konrada, Seweryny, Wiktoryny
30/12/2015 - 20:00

Pracodawca już nie może wyrzucić z pracy z dnia na dzień

W ślad za wchodzącymi od stycznia 2016 przepisami umowę na czas określony zawierać będzie można tylko na 33 miesiące a wraz z okresem próbnym na 36 nie dłużej niż 36 miesięcy. Ale to nie jedyne dobre wiadomości dla pracowników. W 2016 roku zrównany zostanie także okres wypowiedzenia dla umów na czas nieokreślony i określony.

-   Po przepracowaniu do pół roku okres wypowiedzenia będzie wynosił dwa tygodnie, do lat trzech – 1 miesiąc a powyżej trzech lat – okres wypowiedzenia będzie wynosił 3 miesiące – tłumaczy Beata Ziółko, kierownik sądeckiego oddziału PIP. Takie widełki obowiązują obecnie przy umowach na czas nieokreślony.

Warto podkreślić, że w myśl obecnych przepisów osoby zatrudniane na kilku umowach na czas określony mogły być zwolnione niemal z dnia na dzień.

Od 2016 pracodawca nie będzie musiał podawać powodów zwolnienia w wypowiedzeniu. A tam, gdzie działają związki zawodowe przy umowach na czas określony zwolnienie pracownika nie będzie musiało być ze związkami konsultowane.

Zmieni się też sposób odprowadzania składek od umów-zleceń. Do tej pory, gdy pracownik zatrudniony był na kilku takich umowach jednocześnie w jednym miejscu, pracodawca mógł odprowadzać składki od umowy opiewającej na najniższą kwotę. Po nowelizacji kodeksu pracy będzie odwrotnie – składki będą musiały być odprowadzane od umowy z najwyższą stawką.

W 2016 roku wejdą też zmiany odnośnie urlopu macierzyńskiego. W sześciu pierwszych tygodniach stawka zasiłku będzie wynosiła będzie wynosiła 100 procent wynagrodzenia a potem już do końca -  60 procent. Stanie się tak za sprawą włączenia dodatkowych sześciu tygodni urlopu macierzyńskiego do urlopu rodzicielskiego.

Od stycznia wzrośnie też pensja minimalna o sto złotych brutto, czyli na rękę pracownicy na wynagrodzeniu minimalnym będą dostawać 1335,69 zł.

Ewa Stachura e.stachura(@)sadeczanin.info

Fot.: archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)