Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
28/12/2021 - 10:30

Praca zimą. Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy? Lista jest długa

Ciepła odzież, posiłki regeneracyjne, miejsce, gdzie można się ogrzać, to tylko niektóre obowiązki jakie mają pracodawcy wobec załogi pracującej zimą pod chmurką. O czym jeszcze należy pamiętać?

- Podstawowym obowiązkiem pracodawcy, którego zespół wykonuje obowiązki na zewnątrz budynków, jest zapewnienie mu odpowiedniej odzieży zimowej - wyjaśnia Andrzej Bączkowski, ekspert do spraw bezpieczeństwa pracy firmy doradczej W&W Consulting. Do tego dochodzą też posiłki regeneracyjne i ciepłe napoje.

czytaj też Jak lokalna firma do spółki z Japończykami zainwestowała 25 mln w Nowym Sączu

Jak dodaje Bączkowski,  przepisy jasno wskazują również na konieczność przygotowania miejsca do ogrzania się. - Obecnie praktykuje się wykorzystanie specjalnych kontenerów socjalnych. Jednak nie wolno zapominać o zapewnieniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach pracy zarówno biurowej jak i magazynowo - produkcyjnej. Tutaj pośrednim obowiązkiem pracodawcy jest zadbanie o odpowiedni przegląd i konserwacje instalacji grzewczej w zakładzie pracy – tłumaczy ekspert.

Jakie inne obowiązki spoczywają na pracodawcy w okresie zimowym?  To także odśnieżanie chodników i dróg wewnętrznych na terenie miejsca pracy i najważniejsze,  przy  intensywnych opadach,  trzeba usuwać śnieg z dachów, także lodowe nawisy.

– Niestety jest to obowiązek, którego część pracodawców nie jest świadoma, natomiast jego niewypełnienie grozi nawet katastrofą budowlaną i w konsekwencji ofiarami śmiertelnymi. Dodatkowo, jeśli za ogrodzeniem zakładu pracy znajduje się chodnik leżący na gruncie firmy, ale jest używany do celów publicznych – firma również musi dbać o jego zabezpieczenie w porze zimowej. Zresztą to ostatnie zadanie dotyczy również mniejszych podmiotów, gdzie np. z chodnika publicznego wchodzi się po kilku stopniach do sklepu – muszą być odpowiednio oczyszczone, aby nie stwarzały ryzyka pośliźnięcia czy upadku – mówi Andrzej Bączkowski.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?Jeśli na przykład na odśnieżonym, ale oblodzonym, ogólnodostępnym parkingu firmy, kierowca straci panowanie nad autem na śliskiej nawierzchni i uderzy w inny samochód,  zarówno sprawca jak i poszkodowany będą mogli wystąpić z roszczeniami do właściciela parkingu, czyli pracodawcy.

Czytaj też Jaka praca szuka ludzi w Nowym Sączu i czy firmy dają na tym dobrze zarobić  

- Inny przykład to poślizgnięcie się pracownika przechodzącego pomiędzy budynkami zakładu pracy, upadek i doznanie urazu. Wszystko będzie wskazywać, że zdarzenie jest wypadkiem przy pracy, ale winą w dokumentacji powypadkowej będzie można obciążyć pracodawcę. Inną formą konsekwencji jest możliwość otrzymania mandatu, jeśli organy państwowe stwierdzą, że np. zalegający śnieg narusza bezpieczeństwo obywateli – podsumowuje Bączkowski.

O ile dotychczasowa zima była dla nas dość łaskawa, to aktualne prognozy pogody wskazują na możliwość nawet kilkustopniowego mrozu połączonego z intensywnymi opadami. Jest to więc ostatni moment, aby wypełnić obowiązki spoczywające na pracodawcy w związku z trwającym okresem zimowym.([email protected]) fot. MP







Dziękujemy za przesłanie błędu