Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
28/05/2021 - 13:45

Pożyczka turystyczna ratunkiem dla przedsiębiorców. Skorzystają najmniejsi

Koronawirus zdemolował branżę turystyczną, a dowodem na to są nie tylko niepokojące statystyki, ale też pustki w portfelach przedsiębiorców. Małopolscy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z pożyczki turystycznej, jako jednej z form wsparcia w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Sprawdź, komu będzie przysługiwała pożyczka, jakie warunki trzeba spełnić i ile maksymalnie dostaną przedsiębiorcy.

Małopolska w 2020 roku zarobiła z turystyki 9,8 miliarda złotych. To spadek o około 35 procent w porównaniu do roku 2019. Według danych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, turyści z Polski zostawili w naszym województwie o 28 procent środków mniej. Jeśli chodzi o turystów zagranicznych kwota ta zmalała drastycznie o 64 procent.

- Nasi goście najbardziej chwalili sobie panującą w Małopolsce atmosferę, gościnność i bogatą ofertę atrakcji turystycznych. Warto także podkreślić, że chęć ponownego przyjazdu do Małopolski wyraziło ponad 86 procent badanych – mówił wicemarszałek Tomasz Urynowicz podczas kwietniowej konferencji prasowej i zapowiadał nowe formy pomocy dla przedsiębiorców z branży turystycznej w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej.

Tomasz Urynowicz, fot. UMWM

Jedną z nich jest pożyczka turystyczna. O taką pożyczkę będzie mógł się ubiegać każdy mikro, mały lub średni przedsiębiorca. Musi jednak działać na rynku dłużej niż 24 miesiące, a na dzień 31 grudnia 2019 roku przedsiębiorstwo nie mogło znajdować się w trudnej sytuacji. Jeśli sytuacja ta pogorszyła się ze względu na wybuch pandemii i przedsiębiorca odnotował spadek obrotów gospodarczych o co najmniej 75 procent w okresie grudzień 2020 – luty  2021 (w stosunku do okresu grudzień 2019 – luty 2020), może starać się o udzielenie mu pożyczki.

500 tysięcy i jeden milion złotych – tyle maksymalnie będzie mogła wynosić kwota pożyczki odpowiednio na cele obrotowe i inwestycyjne. Przedsiębiorcy będą mogli też skorzystać z pożyczek płynnościowo-inwestycyjnych (maksymalnie 500 tysięcy złotych). Nie będzie wymagany wkład własny.

Co kryje się pod nazwą cele obrotowe i inwestycyjne? M.in. poprawa bieżącej płynności, pokrycie bieżących i zaległych płatności (w tym do zobowiązań publicznoprawnych), zakup towarów i materiałów czy wynagrodzenie zasadnicze pracowników.

Aktualnie UMWM ogłosił przetarg na wyłonienie pośrednika finansowego. - Zakładany termin uruchomienia produktu na rynku przez wybranego pośrednika finansowego to przełom II i III kwartału bieżącego roku – zapowiadał wicemarszałek, Tomasz Urynowicz. ([email protected], fot. Daniel Szlag oraz UMWM)







Dziękujemy za przesłanie błędu