Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 1 listopada. Imieniny: Konrada, Seweryny, Wiktoryny
31/12/2013 - 08:00

Pozwolenie na budowę obwodnicy: bombowa wieść czy przedwczesna radość?

Gdy Ryszard Nowak, prezydent Nowego Sącza ogłosił wczoraj (30 grudnia), podczas prezentacji budżetu na 2014 r, że właśnie otrzymał pozwolenie na budowę obwodnicy północnej usłyszał od radnych brawa, ale klaskali tylko jego zwolennicy. Opozycja uważa, że nie ma powodów do hurraoptymizmu.
Ryszard Nowak dość niespodziewanie, tuż po odczytaniu projektu budżetu, oświadczył wczoraj zaskoczonym radnym, że dopiął swego i dzień przed Sylwestrem uzyskał zezwolenie na budowę obwodnicy północnej z rygorem natychmiastowej wykonalności. Wkrótce ma też przeciąć oficjalnie wstęgę na placu budowy.
- Wprawdzie to 30 grudnia, ale zdążyliśmy jeszcze przed końcem roku. Z dużym wysiłkiem naszych służb ratuszowych i bez udziału żadnego posła. Nie chciałbym, aby ktoś się tym chwalił, nie mając w tym najmniejszego udziału – zaznaczył prezydent Nowak.

Ta nowina została przyjęta z wielkim entuzjazmem przez radnych z klubu Dla Miasta oraz związanych wcześniej z klubem PiS, którzy nagrodzili prezydenta brawami.
- Budowa tej drogi to najważniejsze zadanie dla miasta na przyszły rok. Bardzo się cieszę,że dzisiaj padło zdanie, że mamy już decyzję. To wielki sukces, dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili, a szczególnie Grzegorzowi Mirkowi, dyrektorowi MZD. Być może teraz skończą się różne dyskusje na ten temat i przepychanki – radowała się radna Elżbieta Chowaniec.
Radny Krzysztof Żyłka (PiS) docenił natomiast „mądrość prezydenta, który zdecydował się na emisję obligacji w sytuacji gdy potrzeba było środków finansowych na kluczową inwestycję”: - Informacja o przeprawie na rzece Dunajec była już od dawna wyczekiwana nie tylko przez mieszkańców Nowego Sącza, ale i ościennych gmin. To informacja bombowa i dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili – powiedział.

Radni niezrzeszeni oraz ci z klubu PO pozostali natomiast niewzruszeni. Ich zdaniem nie ma sensu cieszyć się ponad miarę.
- Obwodnicę zawdzięczamy przede wszystkim wicepremier Bieńkowskiej, która przeznaczyła ten cel ponad 68 mln zł na ten rok - zauważył radny Piotr Lachowicz (PO).
- Ta, tak zwana obwodnica północna to tak naprawdę tylko droga dwukierunkowa o jednym pasie .Wszyscy koledzy i koleżanki, którzy dziękowali nawet urzędnikom z ratusza, za to że jest decyzja o pozwoleniu na budowę. Nie ma tu żadnych zasług Urzędu Miasta, bo to decyzja administracyjna wydana przez stosowny wydział architektury. Złożone zostały wreszcie prawidłowe wnioski i organ odpowiedzialny za to wydał zezwolenie.To nie heroiczny czyn, tym bardziej, że dokonany został po wiadomo jak długim czasie  - uważa radny niezrzeszony Józef Hojnor.
Wątpliwości miał też radny Grzegorz Fecko (PO).
- Zastanawiam się na tym, co było powodem, że przez niemal dwie kadencja pana prezydenta musieliśmy czekać aż nam obwieści, że ruszamy z budową. Chciałbym też wiedzieć, czy uda się wyrobić z tą inwestycją do 2015 roku. Przypominam, że dwa lata temu w towarzystwie innych polityków prezydent obiecywał budowę tzw. Węgierskiej BIS i od tego czasu nic o tej drodze nie słychać – przypomniał Fecko.
Nieco bardziej ostrożny w krytyce był jedynie Józef Antoni Wiktor, przewodniczący Komisji Finansów Publicznych w Radzie Miasta: - Komisja wydała opinię pozytywną. Dobrze, że będzie budowana ta obwodnica, szkoda, że dopiero teraz – stwierdził.

Budowa ma ruszyć w najbliższych miesiącach. Obwodnicę wybuduje firma Intercor z Zawiercia za blisko 98 mln zł. To ona wygrała przetarg ogłoszony przez Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu. W uzasadnieniu zaznaczono, że o wyborze wykonawcy zdecydowała najniższa cena. Termin realizacji inwestycji wyznaczono na 30 lipca 2015 roku. W sumie o kontrakt ubiegało się siedem firm, ale cztery z nich wykluczono z postępowania przetargowego, bo nie wyraziły zgody na przedłużenie terminu związania ofertą i nie przedłużyły ważności wadium.

BOS
Fot: JEC
 


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)