Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 2 kwietnia. Imieniny: Franciszka, Malwiny, Władysława
02/02/2022 - 10:50

Pozwie Kowalską czy Kwiatkowską? Sądeczanie kpią z ustawy covidowej

Miała być najmocniejszą bronią w walce z piątą falą pandemii, a stała się kością politycznej niezgody. Ustawa covidowa dająca narzędzia do weryfikacji szczepień i zachorowań pracowników została odrzucona przez Sejm. Opozycja nazywa ją prawnym gniotem. Suchej nitki nie zostawiają na niej także mieszkańcy Sądecczyzny. W internetowych komentarzach obśmiali pomysł dochodzenia 15 tysięcy złotych odszkodowania przez tego, kto podejrzewa, że zaraził się koronawirusem od pracownika, który nie poddał się testowi na koronawirusa.

Miała być najmocniejszą bronią w walce z piątą falą pandemii, ale ciągle jej nie ma. Ustawa covidowa dająca narzędzia do weryfikacji szczepień i zachorowań pracowników, trafiła do kosza. Pojawiła się nowa, która stała się kością politycznej niezgody.

Przypomnijmy, że jej kolejna wersja zakłada bezpłatne testowanie się pracowników i współpracowników nie częściej niż raz w tygodniu, aby pracodawca mógł zażądać negatywnego wyniku testu. Jeśli któryś z przetestowanych pracowników zachoruje na covid, będzie mógł domagać się odszkodowania w wysokości 15 tysięcy złotych, od tego, który testu nie przedstawił. Wystarczyłoby uprawdopodobnienie, że do zarażenia doszło w pracy. Pracownik mógłby się też domagać odszkodowania od pracodawcy, gdyby ten nie sprawdził testów.

Czytaj też Szokujące wyliczenia. Będzie płacz i zgrzytanie zębów przy spłacaniu kredytów

Czy i ta wersja zapisów trafi do kosza? Najpierw projekt ustawy negatywnie zarekomendowała komisja zdrowia. Potem zabrakło wymaganej większości na sali sejmowej.  

Na projekcie suchej nitki nie zostawiła opozycja. - Przedstawiliście projekt, który na ludzi ceduje walkę z pandemią - grzmiał z sejmowej mównicy szef koła KO Borys Budka. I to nie jest walka w szpitalach, czy szczepienia,  tylko walka na salach sądowych o odszkodowania.

Wtórował mu szef klubu Lewicy, Krzysztof Gawkowski – Słupki poparcia kładziecie na szali życia i zdrowia – mówił poseł. 

Poselskiego projektu bronił prezes PiS Jarosław Kaczyński.  - Wolność każdego człowieka jest ograniczona przez tą granicę jaką jest wolność, a więc także i zdrowie innego człowieka. I to też jest uwzględnione w tej ustawie – argumentował.  

- Panie prezesie, pan jest doktorem nauk prawnych, a przedłożył pan takiego gniota, że chyba nikt przyzwoity nie będzie mógł za tym podnieść ręki – mówił Budka.

Czytaj też O ile spadły ceny benzyny w Nowym Sączu? Od dziś tańsze tankowanie, po nowemu

Do tej krytyki swoje dokładają mieszkańcy Sądecczyzny.  Niektórzy w komentarzach na Fanpag’u naszego serwisu kpią z pomysłu dochodzenia odszkodowania za domniemane zarażenie się w pracy koronawirusem.

Wreszcie będzie można "załatwić" znienawidzonego współpracownika – pisze internautka,

Co miesiąc mogę test robić z pozytywnym wynikiem i będę zwalał winę na pracodawcę albo będę twierdził, że po drodze do pracy się zaraziłem.

Są też komentarze w ostrym tonie.

Zastraszanie, donosicielstwo, karanie, skłócanie wszystkich ze sobą. Kolega doniesie na kolegę z pracy, nauczyciele będą donosić na dzieci w szkole.

Dominują głosy,  że to pusty przepis.

 - Bo jak niby to udowodnić, że ktoś zaraził się od Kowalskiej a nie Kwiatkowskiej. Jestem za wyciąganiem konsekwencji od tych, którzy wiedzą, że są chorzy, chodzą jakby nic się nie stało i zarażają, ale proponowany przepis nie zadziała.

Są też i głosy poparcia.

Nareszcie chorzy nie będą bezkarnie zarażać pracowników wszystkich szpitali i ekspedientki w sklepach…  Mniemam, że to prawo będzie działać w obie strony.

Jakie były dokładne wyniki głosowania w Sejmie? Za odrzuceniem projektu ustawy głosowało 253 posłów, przeciw było 152, wstrzymało się 37 parlamentarzystów. 126 posłów KO głosowało za odrzuceniem projektu ustawy covidowej; 43 posłów Lewicy, 24 posłów Koalicji Polskiej, 11 posłów Konfederacji, 8 posłów Polski 2050, 5 parlamentarzystów Porozumienia, 4 z Kukiz'14, 4 posłów koła Polskie Sprawy, 3 z PPS oraz 2 posłów niezrzeszonych.  Za odrzuceniem projektu głosowało  także 24 posłów z klubu PiS, wśród nich  nie było sądeckich parlamentarzystów.

Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się w przyszłym tygodniu. Nie wiadomo jeszcze czy pojawi się nowy projekt ustawy covidowej. ([email protected],info)Dziękujemy za przesłanie błędu