Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
21/12/2012 - 23:15

Powiat: opozycja zbojkotowała głosowanie nad budżetem

Dość niespodziewanie zakończyła się dzisiejsza (21 grudnia) sesja budżetowa Rady Powiatu Nowosądeckiego. Podczas głosowania nad tą, najważniejszą z uchwał, za było 14 radnych, nikt nie głosował przeciw, nikt też się nie wstrzymał, bo radni Prawa i Sprawiedliwości kompletnie to głosowanie zignorowali. – Mamy kworum na sali, głosowanie jest ważne – oświadczył Wiesław Basta, przewodniczący Rady Powiatu. Budżet na 2013 rok przeszedł więc głosami 14 z 29 radnych zasiadających w Radzie.
Budżet powiatu nowosądeckiego na rok 2013 zgodnie określono dziś jako „oszczędny”. 131 mln 467 tys zł wyniesie dochód powiatu (przed rokiem było to 134 mln 630 tys. zł). Nieco więcej pochłoną wydatki , co daje ponad 470 tys. zł deficytu.
Powiat swoje długi będzie spłacał z zaciągniętego kredytu długoterminowego. Wskaźnik zadłużenia spadnie z 41, 1 proc. do 40, 5 proc, czyli o ponad 2,4 mln zł.
Z wydatków 21,7 mln zł zapisano w budżecie na inwestycje drogowe, a 47 mln zł na oświatę. –Tu najwięcej pochłaniają nauczycielskie pensje, ale to wynika z naszych obowiązków i karty nauczyciela – zaznaczył Jan Golonka, starosta nowosądecki. - To bardzo oszczędny budżet, trzeba zacisnąć pasa – dodał. 
Ciekawiej od prezentacji budżetu podczas, której starosta tradycyjnie już korzystał z prezentacji multimedialnej było, gdy doszło już do samego głosowania.
Za budżetem podniosło rękę 14 radnych (PO, PSL, Porozumienie Sądeckie). Nikt nie głosował przeciw, nikt też nie wstrzymał się od głosu. Radni Prawa i Sprawiedliwości tym razem zupełnie nie uczestniczyli w głosowaniu, choć spodziewano się, że będą przeciw budżetowi.
– Mamy zatem kworum na sali (radnych jest w sumie 29, kilku było nieoboecnych - przyp. red) Budżet został uchwalony, dziękuję wszystkim – oświadczył spokojnie Wiesław Basta, przewodniczący Rady. – To oburzające! Obowiązkiem radnych jest udział w głosowaniu, sami jesteście sobie winni, trzeba było głosować – padł głos z lewej strony sali, gdzie zasiadają koalicjanci, po tym, gdy ktoś z klubu PiS zapytał na jakiej podstawie uchwała została przegłosowana.
Co zdecydowało, że opozycja zdecydowała się na ten bojkot?
- To budżet nierealny. Nie bierzemy na siebie odpowiedzialności za nałożone na samorząd powiatowy przez rząd zobowiązania i nie przyłożymy ręki do tego budżetu. Zapisano tam m.in.10,5 mln na nierealną obwodnicę zachodnią. Bezrobocie w naszym powiecie wynosi ok. 18 procent i nie wiem dlaczego zakłada się takie, a nie inne dochody. Jeśli pominiemy te nierealne dochody, to mamy zadłużenie na poziomie 45 proc. Gdyby nie środki unijne to sytuacja wyglądałaby bardzo źle. Wydatki na utrzymanie administracji rosną, teraz to już 80 proc wydatków na zadania statutowe. Tworzy się nowe wydziały w Starostwie, bez zgody rady powiatu – tłumaczył radny Antoni Poręba.

Głosami koalicji przyjęto także Wieloletnią Prognozę Finansową Powiatu Nowosądeckiego.

BOS
Fot: BOS

 


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)