Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 lutego. Imieniny: Danuty, Daniela, Juliany
12/12/2016 - 13:10

Powiat na półmetku: Zmniejszony dług i inwestycje, które polepszają życie mieszkańców

Zarząd Powiatu Nowosądeckiego podsumował dwa lata swoich rządów. – Przejęcie obowiązków było dla nas dużym wyzwaniem ponieważ powiat miał wówczas spore zadłużenie – mówił na dzisiejszej (12 grudnia) konferencji prasowej starosta Marek Pławiak.

Jako jedną z najważniejszych inwestycji, którą udało się zrealizować w ciągu ostatnich dwóch lat, starosta Marek Pławiak wymienia obwodnicę zachodnią Nowego Sącza. Kosztowała ona ponad 46,5 mln złotych.

- Przy pomocy urzędników starostwa i dobrej woli Urzędu Marszałkowskiego udało się w ciągu sześciu miesięcy zrealizować tę inwestycję – mówił starosta.

Co jeszcze udało się zrobić? Została zakończona modernizacja Domu Pomocy Społecznej  w Zbyszycach. Wartość prac to ponad 3,2 miliona złotych, w tym wkład własny Powiatu to ponad 1,2 miliona złotych. Kolejnym ważnym zadaniem była modernizacja infrastruktury kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Zawodowych w Grybowie realizowana ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wartość prac przekroczyła 3 miliony złotych.

W 2015 roku powstał Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Nawojowej, gdzie prace znalazło 25 osób niepełnosprawnych, a po staraniach Zarządu Powiatu, w Piwnicznej-Zdroju została utworzona  Podstacja Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego, która funkcjonuje od 1 stycznia 2016 roku. Inną inwestycją z zakresu opieki zdrowotnej jest rozpoczęta właśnie budowa skrzydła Szpitala Powiatowego w Krynicy-Zdroju. Całość inwestycji to ponad 14 milionów złotych plus dodatkowe 7 milionów złotych na doposażenie nowych oddziałów i sal operacyjnych w specjalistyczny sprzęt. Inwestycja ma się zakończyć w listopadzie przyszłego roku.

Starosta Pławiak podkreślał, że zarządzanie powiatem przejmował w momencie, kiedy samorząd był poważnie zadłużony.

- Po wszystkich tych inwestycjach i kilkumilionowych odszkodowaniach, które trzeba było wypłacić w związku z budową obwodnicy zachodniej, w 2016 roku dług wynosił 62 miliony 812 tysięcy złotych, a w projekcie budżetu na 2017 jest on o prawie milion złotych niższy – podsumował.

Zobacz też: Są inwestycje, są długi. Starosta Pławiak na półmetku

(KB)Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020