Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
11/05/2016 - 11:15

Powiat dostał 152 tysiące na osuwiska.To kropla w morzu potrzeb?

Ponad sześć tysięcy osuwisk, na tyle powiat nowosądecki szacuje mniej lub bardziej groźne tereny, które wymagają zabezpieczenia i… wielkich pieniędzy. Najnowsza finansowa zdobycz to ponad 150 tysięcy złotych na dokumentację inżyniersko-geologiczną osuwisk w Grybowie i Łazach Brzyńskich.

Dofinansowanie zadań związanych z usuwaniem skutków ruchów osuwiskowych ziemi, które otrzyma Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu opiewa dokładnie na 152 tysiące złotych. O przyznaniu środków zdecydował minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Promesę wręczył 10 maja nowosądeckiemu staroście wojewoda Józef Pilch. W sumie pieniądze otrzymało szesnaście jednostek samorządu terytorialnego, w tym dwanaście gmin, trzy powiaty oraz samorząd województwa. Powiat nowosądecki należy do tych obszarów Małopolski, które od lat zmagają się z problemem osuwisk.

- Na naszym terenie jest ponad sześć tysięcy osuwisk – mówi starosta Marek Pławiak. – Oczywiście są wśród nich osuwiska aktywne, okresowo aktywne, nieaktywne i o różnym stopniu aktywności. To jednak bardzo duża liczba. Staramy się w miarę budżetowych możliwości zabezpieczać najbardziej groźne tereny. Cieszę się więc z dodatkowych pieniędzy przyznanych przez ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wiadomo już na co dokładnie zostaną przeznaczone pieniądze. Dzięki tym środkom zostanie wykonana dokumentacja geologiczno-inżynierska w ramach zadania „Stabilizacja i zabezpieczenie osuwiska wraz z odbudową drogi powiatowej nr 1572 K Grybów – Krużlowa Niżna na ul. Węgierskiej w Grybowie oraz na „Stabilizację i zabezpieczenie osuwiska wraz z odbudową drogi powiatowej nr 1537 K Gołkowice Górne – Łazy Brzyńskie w miejscowości Łazy Brzyńskie - wyjaśnia dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Andrzej Czerwiński.

- Wykonanie takiej dokumentacji da nam odpowiedź jak na tych osuwiskach stabilizować drogę. Dopiero kolejnym etapem będzie przygotowanie dokumentacji technicznej i stabilizacja osuwiska, co z kolei pozwala zaprojektować drogę.

Jaki jest średni koszt stabilizacji osuwiska? To grube miliony złotych. Kilkanaście lat temu za blisko 2, 5 mln złotych wykonano prace na odcinku liczącym 600 metrów  łącznie z budową drogi na odcinku z Rąbkowej w kierunku Tabaszowej, ale jak mówi dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg osuwisko osuwisku nierówne.

- Wszystko zależy między innymi od głębokości warstwy poślizgowej, od rodzaju gruntu, od tego, gdzie jest skała jak i gdzie  trzeba odprowadzić wody podskórne. Generalnie koszty stabilizacji osuwisk są bardzo wysokie, przy czym nie wszystkie kwalifikują się do tego, żeby takie prace w ogóle wykonać. Jeśli badania geologiczne nie dają gwarancji tego, że efekt będzie trwały, wtedy drogę trzeba poprowadzić zupełnie inna trasą - tłumaczy Adam Czerwiński.

(ami)

Fot: archiwum







Dziękujemy za przesłanie błędu