Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 marca. Imieniny: Halszki, Heleny, Karola
21/11/2021 - 04:45

Poseł Wiesław Janczyk awansował. Znowu zajmuje się państwowymi finansami

Był już w rządzie wiceministrem finansów, teraz znowu wraca do rządzenia pieniędzmi z budżetu państwa, ale w parlamencie. Sadecki poseł Prawa i Sprawiedliwości właśnie został szefem ważnej, sejmowej komisji finansów publicznych. Skąd ten awans?

Swoim sejmowym awansem poseł Wiesław Janczyk pochwalił się w mediach społecznościowych. Jak donosi, na to stanowisko został wybrany jednogłośnie.

Ten awans to wynik przetasowań w rządzie. Dotychczasowy przewodniczący komisji finansów publicznych Henryk Kowalczyk został z końcem października ministrem rolnictwa i zastąpił w rządzie zdymisjowanego Grzegorza Pudę.

Janczyk był jedynym zgłoszonym kandydatem.  Przypomnijmy, że w rządzie Beaty Szydło sądecki poseł został wiceministrem finansów. W ministerialnym gabinecie urzędował dwa lata. Potem, kiedy nastał czas premiera Morawieckiego,  z funkcji został odwołany.

Czytaj też „Zjem twoje serce. Zabije cię maczetą”. Grożą śmiercią sądeckim posłom

Wiesław Janczyk zasiada w Sejmie od 2007 roku. Wśród parlamentarzystów prawicy sądecki poseł wsławił się tym, że poszedł na wojnę z bankową lichwą. Od lat powtarzał, że w Polsce banki pożyczają pieniądze na wysoki procent, bliski maksymalnego dozwolonego pułapu. Ponad rok trwała jego batalia o niewielką obniżkę oprocentowania kredytów detalicznych. 

Czytaj też Sądecki Newag pokazuje swoje zyski. Jak im idzie biznes w koronakryzysie? 

Choć z wykształcenia jest polonistą po Uniwersytecie Jagiellońskim, to z bankowością związany jest od lat.  Zanim został parlamentarzystą, pracował w Banku Gospodarki Żywnościowej jako zastępca dyrektora oddziału. Zajmował też stanowisko wiceprezesa zarządu spółki akcyjnej Remag. ([email protected]) fot.jmDziękujemy za przesłanie błędu