Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
22/11/2019 - 13:25

Poseł Jan Duda wyjaśnia, dlaczego wzrośnie akcyza na alkohol i papierosy

Informacja o wzroście akcyzy na alkohol i papierosy stała się tematem rozmów również na Sądecczyźnie. Jak sprawa wygląda z perspektywy Sejmu? Zapytaliśmy posła Jana Dudę.


- Mówimy o podwyżkach, ale nie chodzi tutaj o duże kwoty. O ile dobrze kojarzę, to chodzi o kilkadziesiąt groszy na wyroby alkoholowe i około 10 proc. wzrost ceny produktów tytoniowych - mówi poseł Jan Duda.

Skąd pomysł na takie zmiany w prawie i dlaczego akurat teraz się na nie zdecydowano? - Należało tę kwestię uregulować, bo trzeba pamiętać, że podwyżek nie było od kilku lat. Akcyzę należy dostosowywać do stopy zamożności społeczeństwa. Ponadto mamy inflację, co prawda niedużą, ale jest i należy ją uwzględniać, aby dochody do budżetu nie spadły drastycznie - podkreślił poseł z Sądecczyzny.

- Ceny alkoholu oraz papierosów w naszym kraju są na poziomie około siedemdziesiąt procent stawek, jakie osiągają w innych państwach Unii Europejskiej. Nawet po tej podwyżce akcyzy nie sądzę, aby wyraźnie zmieniła się skala sprzedaży, bo różnica w cenie jest nadal realnie niezbyt duża - podsumował Duda.

(MŚ). Fot. archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu