Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 5 sierpnia. Imieniny: Emila, Karoliny, Kary
16/02/2015 - 11:14

Portal dla bezrobotnych. Umiejętność za umiejętność

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące stanu bezrobocia w końcu grudnia 2014 r. Wyniki wskazują, że w województwie małopolskim bez pracy pozostaje 139 tysięcy osób. Jak podnieść swoje kwalifikacje? Jak zrobić to bezpłatnie?
W najlepszej sytuacji znajdują się mieszkańcy dużych miast. W Krakowie stopa bezrobocia to jedynie 5,2 proc., w Tarnowie oraz Nowym Sączu wskaźniki są gorsze, lecz wciąż wynoszą mniej niż 10 proc.. Po drugiej stronie skali znajdują się mieszkańcy powiatu dąbrowskiego, gdzie z brakiem zatrudnienia boryka się więcej 17 proc. osób aktywnych zawodowo.

Sytuacja w województwie małopolskim odzwierciedla ogólne tendencje na polskim rynku pracy. Wskaźnik bezrobocia od wielu lat nie schodzi poniżej 10 proc., w wielu regionach bez pracy pozostaje wielokrotnie większy odsetek zdolnych do pracy. Pracownicy skarżą się na niskie płace, a pracodawcy narzekają na niskie kwalifikacje kandydatów. Zarówno rząd, jak i samorządy podejmują wiele inicjatyw, które mają zwiększyć szansę na dostanie pracy – urzędy organizują szkolenia, finansują staże. Często jednak nie przystają one do wymagań pracodawców. Istnieją jednak inne możliwości podnoszenia kwalifikacji.

"Portal Skilltrade to pierwsza platforma wymiany umiejętności w Polsce. W dodatku całkowicie bezpłatna" – mówi Maciej Gliński, prezes SMG Ventures, właściciela Skilltrade i dodaje: – Jeżeli nie mamy środków na szkolenia i naukę warto poszukać możliwości wymiany wiedzy. Może okazać się, że blisko naszego miejsca zamieszkania jest ktoś kto chciałby się nauczyć języka, który znamy a w zamian nauczy nas, na przykład, obsługi programów komputerowych, zależnie od naszych potrzeb. Warto skorzystać z takiej szansy.
(s)
Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)