Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 lutego. Imieniny: Danuty, Daniela, Juliany
11/10/2018 - 12:45

Zbudowali im bezpieczeństwo na drodze za dwa miliony

Każda większa ulewa budziła w nich panikę. Przy powodzi Poprad zalewał im drogę i odcinał od świata. Aż osiem lat mieszkańcy Suchej Strugi w gminie Rytro musieli czekać na to aż znajdą się pieniądze na zbudowanie betonowej skarpy, która ochroni ich przed żywiołem. Wreszcie się udało.

Po drodze w Suchej Strudze, która wiele lat temu została zniszczona przez wody Popradu, można już bezpiecznie przejechać. Mieszkańcy odetchnęli z ulgą.  – nie dość, że mają bezpieczny dojazd do domu, to nie powinna się już powtórzyć sytuacja, że zostaną odcięci od świata przez powódź.

Czytaj też Ulica w Nowym Sączu, gdzie diabeł mówi dobranoc, a ludzie tulą się do płotów

Zabezpieczona została skarpa zbocza tak,  aby wysokie stany Popradu nie powodowały jej podmycia i osuwania. Nawierzchnia jest wykonywana z betonu cementowego ze specjalnymi ławami pod bariery, które mają zapobiec podnoszeniu i podmywaniu nawierzchni w razie wezbrań Popradu.

Oprócz tego mają też mają prawie czterysta metrów nowej drogi, Jej korpus został wzmocniony koszami siatkowymi i kamiennymi narzutami, które są zalane betonem. Dzięki temu tworzą zbrojony mur oporowy.

Czytaj też Czy plany budowy tunelu pod Justem mogą trafić do kosza?

Inwestycja, którą zrealizował powiatowy samorząd kosztowała 2 miliony złotych. Pieniądze pochodzą z rządowej puli środków przeznaczonych na odbudowę zniszczeń powodziowych z 2010 roku.

oprac j,m Źródło; Starostwo Powiatowe w nowym SączuDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020