Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 9 czerwca. Imieniny: Anny-Marii, Felicjana, Sławoja
08/12/2021 - 13:40

Ponad dwa tysiące złotych – tyle mogą nas kosztować Święta Bożego Narodzenia

Polacy deklarują, że w tym roku sporo wydadzą na bożonarodzeniowe święta. Średnio każdy z nas na prezenty, jedzenie i podróże wyda 2 129 złotych. To więcej niż w poprzednim roku. Sądeczanie - jak wynika z naszej sondy - mają jednak nieco inne plany.

Czytaj również: Ogłosili nowe obostrzenia. Co z hotelami i restauracjami w Boże Narodzenie?

Firma Deloitte zapytała Polaków o tegoroczne świąteczne zakupy. Wynika z nich, że w tym roku wydamy średnio 2 129 złotych. To wzrost o 11 procent względem poprzedniego roku. Pieniądze przeznaczymy na prezenty, żywność, podróże i spotkania z bliskimi. Z racji, że ceny w sklepach i na stacjach paliw idą w górę, musimy przygotować się na większe wydatki.

W te święta nie zamierzamy jednak oszczędzać. Chociaż deklarujemy, że Boże Narodzenie spędzimy w domu lub u rodziny czy znajomych (tylko niewielka część badanych wyjedzie w podróż po kraju lub za granicę – 3 procent), na podróże wydamy średnio ponad 300 złotych. To o ponad 50 procent więcej niż w poprzednim roku.

Tegoroczne święta będą już drugimi, które miną nam pod znakiem pandemii. Nasze obawy wciąż rysują się również w wynikach badań – chcemy unikać miejsc publicznych, spędzić czas w domu, a prezenty przygotować wcześniej i ograniczyć wizyty w sklepach stacjonarnych. Sklepy online stały się już równie popularne co stacjonarne.

– Decydując się na kanały online, najczęściej skorzystamy w tym roku z serwisów zakupowych typu marketplace i aukcyjne. Ze stacjonarnych największą popularnością będą cieszyć się drogerie oraz galerie handlowe. Wartym odnotowania jest także fakt, że niemal dwie na trzy osoby w tym roku zamierza trzymać się listy zakupowej i nie przekraczać ustalonego budżetu – wyjaśnia Bartek Bobczyński, dyrektor Deloitte Digital.

Na zakup żywności i napojów zamierzamy wydać średnio 944 złote, a na prezenty około 550 złotych. Badania Deloitte wskazują, że każdy Polak w tym roku kupi średnio 7 prezentów. Obdarujemy przede wszystkim dzieci (wskazało to aż 63 procent respondentów) oraz partnerów i małżonków. Ponad połowa badanych deklaruje, że kupi prezent także dla swoich rodziców. Ale i osoby w potrzebie nie są nam obojętne. Z badań wynika, że na cele charytatywne średnio wydamy 90 złotych. Chęć wpłacenia datków dla potrzebujących deklarują dwie na trzy osoby.

Pod choinką znajdziemy m.in. kosmetyki, perfumy, gry i zabawki. Dużą popularnością cieszą się również książki (46 procent badanych ma zamiar kupić bliskim taki prezent). Mniej respondentów wskazało elektronikę. W zakupach Polakom pomógł Black Friday, czyli przyniesiona zza oceanu moda na dzień obniżek i promocji. Co dziesiąta osoba robiła tego dnia świąteczne zakupy. ([email protected], fot. SS – Jarmark Miodny Szlak w Miasteczku Galicyjskim, 5 grudnia)

Dziękujemy za przesłanie błędu