Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
24/03/2016 - 11:25

Polska ziemia tylko w rękach polskich rolników?

W sejmie omawiany jest projekt ustawy o obrocie ziemią rolniczą. – W mediach pojawiają się zarzuty, że ograniczamy rolnikom dostęp do ziemi, że wkraczamy w obszar dziedziczenia, że ograniczamy zakup ziemi mieszkańcom miast, a to wszystko nie prawda. Chcemy ograniczyć spekulację polską ziemią, ziemią rolniczą – mówi Jan Duda, poseł PiS.

Ustawa jest już po pierwszym czytaniu i wybudza duży sprzeciw opozycji.

Polska ziemia ma być w rękach polskich rolników. Nie mówimy, że nie mają do niej prawa cudzoziemcy – mogą ją nabywać pod jednym warunkiem, że są polskimi rolnikami – mówi Jan Duda, poseł PiS i członek Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Co rozumiemy przez określenie „polski rolnik”?

To samoistny posiadacz lub dzierżawca ziemi rolnej w Polsce spieniający takie podstawowe warunki jak: ubezpieczenie w KRUS, dotyczy to tych wszystkich, którzy posiadają powyżej 50 hektarów ziemi, i ma wykształcenie rolnicze – zaznacza Duda.  

Co mogą zatem nie-rolnicy? Mogą zakupić do 30 arów ziemi rolnej na terenie miasta.

Maksymalny obszar gospodarstwa rolnego nie może przekraczać 300 hektarów, ale obostrzenie to nie dotyczy spraw dziedziczenia.

 – Jeśli na przykład syn ma gospodarstwo i dziedziczy po ojcu 300 hektarów, to nie ma w tym momencie ograniczenia – tłumaczy Duda.

Dzierżawcy ziemi należącej do Skarbu Państwa będą mieli prawo pierwokupu. Od rolnika ziemię będzie mógł wykupić tylko rolnik.

Ustawa została stworzona na zapotrzebowanie  rolników. Poprzedziły ją strajki, zwłaszcza zachodniopomorskich rolników, którzy protestowali przeciwko wykupywaniu państwowej ziemi  przez tak zwane „słupy”. 200 a może nawet i 300 tysięcy hektarów polskiej ziemi trafiło tak w obce ręce – dodaje Jan Hamerski, senator PiS.

Dziś przeciwko ustawie najbardziej protestują chłopi z... ul. Marszałkowskiej – zaznacza Hamerski i dodaje że ustawa została poparta przez Solidarność Rolników Indywidualnych oraz wraz z niewielkimi poprawkami przez Związek Kółek i Organizacji Rolniczych.

(JB)
Fot. JB







Dziękujemy za przesłanie błędu