Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
19/05/2015 - 09:00

Polska firma przejmuje czeską spółkę za 103 mln euro!

PKP CARGO ( ma swój oddział także w Nowym Sączu) uzyskało zgodę czeskiego urzędu antymonopolowego na przejęcie 80 proc. udziałów w Advanced World Transport. Tym samym spełniony został ostatni warunek niezbędny do sfinalizowania umowy, dzięki której AWT, drugi co do wielkości kolejowy przewoźnik towarowy w Czechach, działający w rejonie Europy Środkowej i Południowej stanie się częścią kolejowej spółki.
Zamknięcie transakcji o wartości 103,2 mln euro nastąpi w najbliższych tygodniach, po podpisaniu stosownej umowy między stronami oraz zapłacie uzgodnionej ceny przez polską spółkę. Wcześniej PKP Cargo otrzymało już zgody na przejęcie od organów antymonopolowych w Polsce, Niemczech i Słowacji.

Uzyskanie zgody czeskiego urzędu było tym samym ostatnim warunkiem zawieszającym finalizację transakcji.
Nabycie większościowego pakietu udziałów jednego z największych prywatnych przewoźników w Europie wzmocni strategiczną pozycję PKP CARGO w regionie, w szczególności zwiększy potencjał obsługi korytarza transportowego północ-południe.

Jak zapewnia  PKP cargo, po zamknięciu transakcji polska firma uzyska skokowy wzrost udziału w rynku czeskim. To dziewiąty pod względem wielkości rynek kolejowych przewozów towarowych w Europie. Krzyżują się tam główne szlaki transportowe kontynentu. Silniejsza obecność PKP Cargo  na tym rynku oznacza możliwość pozyskania nowych klientów i gwarantuje lepszą obsługę prowadzonych już przewozów do Czech i dalej na południe Europy.

***
Sprzedającymi 80 proc. udziałów w AWT są  Zdenek Bakala oraz należący do niego fundusz The Bakala Trust. Pozostałe 20 proc. udziałów w akcjonariacie AWT posiada czeska spółka Minezit SE, z którą PKP CARGO podpisało umowę szczegółowo regulującą wzajemne relacje wspólników (shareholders agreement). Umowa z grudnia 2014 roku reguluje również harmonogram ewentualnego nabycia przez PKP CARGO pozostałych udziałów w AWT. 

BOS
Fot: BOS
Źródło: PKP Cargo


Dziękujemy za przesłanie błędu