Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
29/07/2019 - 16:45

Policzyli jak często zdarzają się u nas wypadki w pracy

Początek tego roku zapisał się tragicznie w sądeckich statystykach związanych z wypadkami w pracy. Podczas obsługi narciarskiego wyciągu w Krynicy zginął 65-letni mężczyzna. Rolka taśmy wciągnęła jego prawą rękę, aż do barku. Nie przeżył.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w  pierwszym kwartale 2019 r. zgłoszono 15,8 tys. osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, to o 0,6 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2018 roku. Zmniejszyła się również liczba osób poszkodowanych przypadająca na tysiąc  pracujących (tzw. wskaźnik wypadkowości) z 1,21 w I kwartale 2018 r. do 1,17 w tym samym okresie 2019 roku.

czytaj też czytaj też Wypadek na stoku narciarskim w Krynicy. Pracownik Słotwiny-Arena nie żyje

- W Małopolsce odnotowano jeden z najniższych wskaźników wypadkowości w kraju – informuje Anna Szaniawska, rzecznik prasowy regionalnego oddziału Zakładu Ubezpieczeń  Społecznych. - Wynosi 0,94. Niższy wskaźnik występuje tylko na Mazowszu (0,78). Najwięcej wypadków w porównaniu do liczby mieszkańców jest w  warmińsko-mazurskim (1,52), podlaskim (1,46) i dolnośląskim (1,42).

czytaj też Co się dzieje! Szturm na sądecki Tauron i stanie w kolejce nawet przez weekend  

Porównując wskaźnik wypadkowości w poszczególnych branżach, do najmniej bezpiecznych należy górnictwo (3,22) oraz branża związana z dostawą wody, gospodarowaniem ściekami i odpadami (2,66). Sporo wypadków odnotowano również w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej (1,97). Najbezpieczniejsze branże to informacja i komunikacja, tam wskaźnik wypadkowości wynosi zaledwie 0,24.

czytaj też Czy tak jest w Sączu? Harowanie w pracy po godzinach i telefoniczna smycz szefa

Warto wiedzieć, dodaje Szaniawska, że w przypadku wypadku przy pracy ze świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego możemy skorzystać już od pierwszego dnia zgłoszenia do ubezpieczeń.

- Z funduszu wypadkowego wypłacanych jest kilka rodzajów świadczeń, w tym zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, jednorazowe odszkodowanie, renta z tytułu niezdolności do pracy, w tym renta szkoleniowa, renta rodzinna, dodatek pielęgnacyjny, dodatek do renty rodzinnej – dla sieroty zupełnej, pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne.

[email protected] fot.Jm







Dziękujemy za przesłanie błędu