Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
15/09/2020 - 07:25

Policzyli grube miliony, jakie poszły na sądeckie koronakryzysowe postojowe

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i ci, którzy pracują na śmieciówkach… to przede wszystkim oni musieli się zmierzyć z koronakryzysem. Kołem ratunkowym stało się dla nich wypłacane przez ZUS tak zwane postojowe. Już wiadomo, ile pieniędzy na ten cel w sumie wypłaciła sądecka placówka. Poszły na to grube miliony.

Regionalny Zakład Ubezpieczeń Społecznych policzył ile pieniędzy na tak zwane postojowe trafiło na konta przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą i tych, którzy pracują na umowy cywilnoprawne. W Małopolsce to w sumie 269 tys. świadczeń na łączną kwotę ponad 538 mln złotych. Ile z tego trafiło na nasz lokalny rynek?

Czytaj też Urzędnicy skarbówki trafili za kraty. Tego jeszcze w Nowym Sączu nie było

- Sądecka placówka zrealizowała ponad 63,7 tys. przelewów z postojowym, których wysokość to razem 128 mln złotych – informuje Anna Szaniawska, rzecznik prasowy regionalnego oddziału ZUS. 

- W naszym województwie najwięcej świadczeń postojowych przekazał krakowski oddział ZUS – 134 tys., na łączną kwotę 270 mln złotych. W chrzanowskim ZUS wypłacono przeszło 77 mln złotych, w 39 tys. przelewów ze świadczeniem postojowym. Oddział w Tarnowie natomiast wypłacił niemal 32 tys. świadczeń, na łączną kwotę ponad 63 mln złotych - dodaje Szaniawska.

W całym kraju zostało wypłaconych 2,5 mln świadczeń, w  na kwotę 5 mld złotych.

- Wypłaty są realizowane na bieżąco. Staramy się, żeby wnioski o tarczę antykryzysową były zrealizowane jak najszybciej. Mamy świadomość, że wielu przedsiębiorców oczekuje takiej pomocy - zapewnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Czytaj też Czy przez koronakryzys sądecką budżetówkę czeka etatowe tornado?  

Świadczenie postojowe można otrzymać nie więcej niż trzy razy. Warunkiem kolejnej wypłaty jest oświadczenie przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku się nie poprawiła.

- Wnioski o postojowe należy składać on-line za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wszelkie informacje na temat świadczeń oraz tego jak składać wnioski, i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej ZUS – wyjaśnia Anna Szaniawska z małopolskiej placówki zakładu. - W razie wątpliwości ZUS kontaktuje się z wnioskodawcą e-mailem lub telefonicznie. ([email protected])

Dziękujemy za przesłanie błędu