Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
30/11/2016 - 13:35

Podegrodzie: Opłaty za śmieci poszybowały… w dół

Od 1 stycznia 2017 r. w Gminie Podegrodzie zaczną obowiązywać nowe, niższe stawki opłaty za odbiór odpadów. Opłaty będą niższe o 1,50 zł, ale tylko dla osób segregujących śmieci.

Tym samym zwiększy się  różnica  pomiędzy  osobami, które śmieci  segregują, a tymi którzy tego nie robią. „Wszystko po to aby pozostałych zachęcić do segregowania” – przekonuje wójt Małgorzata Gromala.

Podczas wczorajszej sesji (29.11.) radni Rady Gminy Podegrodzie podjęli uchwałę w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty w przypadku nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy.

W wyniku przyjęcia tej  uchwały,  od  stycznia 2017 r. większość mieszkańców gminy Podegrodzie (chodzi o osoby które segregują odpady) zapłaci znacznie niższe rachunki za wywóz śmieci. To szczególnie ważne dla rodzin wielodzietnych bo to one zyskają najwięcej.

- Bardzo mnie cieszy że mogliśmy podjąć taką decyzję. Wysokość obniżki sprawia że będzie ona rzeczywiście odczuwalna dla naszych mieszkańców  – mówi Małgorzata Gromala, wójt gminy Podegrodzie.

-  Przy tej okazji chcę szczególnie podziękować wszystkim którzy pracowali nad tym  aby taka obniżka mogła być wprowadzona: pracownikom Urzędu Gminy, radnym i sołtysom. Z naszych analiz wynika, że od nowego roku będziemy mieli stawki za śmieci jedne z najniższych na Sądecczyźnie - dodaje Małgorzata Gromala.

**

Poniżej obecnie obowiązujące stawki oraz ich wysokość po obniżce od stycznia 2017 r. Dodać należy, że w Gminie Podegrodzie funkcjonuje degresywność w ustalaniu opłaty za śmieci, tzn. im większa rodzina - tym niższa opłata.  Tak ma być również w przyszłym roku.

Ceny za odbiór odpadów spadną:

  1. w przypadku jednej osoby z wysokości 7,00 zł do 5,50 zł;
  2. od dwóch do pięciu osób w rodzinie z wysokości 6,50 zł do 5,00 zł;
  3. od sześciu do siedmiu osób w rodzinie  z wysokości 6,00 zł na 4,50 zł;
  4. od ośmiu i więcej osób w rodzinie  z wysokości 45,00 z na 35 zł (ryczałt).

Jeśli odpady zbierane są w sposób nieselektywny stawka opłat od jednego mieszkańca wynosić będzie tak jak obecnie 20,00 zł miesięcznie.

(s), źródło: UG Podgrodzie

fot. arch. SądeczaninaDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe

PARTNERZY AKCJI