Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
10/12/2023 - 16:15

Nowy Sącz: pociągiem do pracy do Dako i Fakro. Są już przystanki kolejowe

Przez coraz droższą benzynę i coraz bardziej zakorkowane drogi na popularności zyskują podmiejskie pociągi. Teraz szansę na dojazd torami do pracy zyskają pracownicy największych sądeckich przedsiębiorstw. Polskie Linie Kolejowe właśnie skończyły budowę dwóch przystanków w rejonie Fakro i Dako.

Lepszy pociąg niż auto? Alternatywa dla korków w Nowym Sączu

Zamiast w godzinach komunikacyjnego szczytu tkwić w korkach, będzie można dojechać do pracy po torach. Z takiego rozwiązania skorzystają mieszkańcy Nowego Sącza i okolicznych miejscowości.  Stanie się tak za sprawą dwóch nowych przystanków kolejowych na trasie nr 96 Tarnów – Leluchów, usytuowanych w rejonie dużych sądeckich przedsiębiorstw Fakro oraz Dako.

Czytaj też Nowe połączenia, więcej pociągów. Rewolucja w kolejowym rozkładzie jazdy dla Małopolski  

Nowy Sącz Dąbrówka, Nowy Sącz Gorzków

Rozpoczęta w lipcu budowa przystanków Nowy Sącz Dąbrówka, Nowy Sącz Gorzków właśnie się skończyła.  Pierwsze pociągi zatrzymają się tam w niedzielę 10 grudnia. Za pięć dwunasta  trwają już tylko ostatnie prace porządkowe – mówi w rozmowie z Sądeczaninem Dorota Szalacha z biura prasowego Polskich Linii Kolejowych, które inwestycję zrealizowały.  

Jak wskazuje Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP  PLK budowa nowych przystanków sprzyja efektywniejszemu wykorzystaniu kolei. - Lepsza dostępność komunikacyjna, większe możliwości i warunki podróżowania pociągiem oraz  korzyści dla środowiska - to istotne atuty inwestycji, realizowanych m.in. przy wsparciu Rządowego Programu Przystankowego – podkreśla Merchel.  

Czytaj też Tak się buduje w śniegu i mrozie szybka kolej z Nowego Sącza do Krakowa [ZDJĘCIA]

Nowoczesne perony, podziemne przejście pod torami

Co ważne, perony są nowoczesne, wyposażone w wiaty, ławki, tablice informacyjne i oznakowanie, a także oświetlenie.  Z myślą o  tych, którzy mają  ograniczone możliwości poruszania się, wybudowano pochylnie i ścieżki naprowadzające.

Na przystanku Nowy Sącz Gorzków, w przyszłym roku zaplanowano także oddanie do użytkowania przejścia pod torami. To bezkolizyjne rozwiązanie będzie istotnym ułatwieniem w komunikacji dla pasażerów pociągów.

Czytaj też Zostało już tylko jedno przęsło. Tak wygląda rozbiórka sądeckiego mostu kolejowego z lotu ptaka [WIDEO][ZDJĘCIA]  

Zyskają nie tylko pracownicy Fakro i Dako

Na przystankach Nowy Sącz Dąbrówka i Nowy Sącz Gorzków  nie tylko zyskają ci, którzy po torach mogą dojechać do pracy.  To także lepszy dojazd Rytra, Żegiestówa, Piwnicznej, Muszyny i Krynica. ([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu