Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
07/10/2016 - 06:20

Po gminach krąży bakteria coli, a prezes Sądeckich Wodociągów spokojnie sobie śpi

To prawie jak epidemia. Najpierw Rytro potem Gródek nad Dunajcem a teraz Chełmiec. Wodociągowe, gminne sieci zaatakowały bakterie coli. Skazani na beczkowozy mieszkańcy są wściekli, a władze gmin gęsto się tłumaczą. Za to prezes Sądeckich Wodociągów może spać spokojnie. Woda, którą spółka dostarcza mieszkańcom jest bez zarzutu. Potwierdza to wynik kompleksowej kontroli dokonanej przez małopolski Sanepid.

- Woda dostarczana przez Sądeckie Wodociągi spełnia wszystkie normy - mówi prezes sadeckiej wodociągowej spółki Janusz Adamek.

- Mamy własne certyfikowane laboratorium i badamy wodę codziennie. Jesteśmy pewni jej czystości. Potwierdza to Sanepid, który właśnie przesłał nam wynik kompleksowej kontroli, jakiej  dostarczana przez nas woda została poddana w pierwszym półroczu tego roku. Jest czysta bakteriologicznie.

Przeczytaj też Gminna afera. Ktoś zatruł wodociąg w Tropiu? Prokuratura zbada sprawę

Kłopotów wodociągowych, gminnych spółek, które z powodu zanieczyszczenia sieci bakterią coli musiały zakręcić mieszkańcom kurki z wodą Adamek komentować nie chce.

Przeczytaj też Chełmiec: Sołtysi zbierają cięgi, bo nie wiedzieli o skażeniu wody! Od kiedy nie wolno jej pić?

- Nie znam ich systemu poboru i uzdatniania wody. My pobieramy wodę z Dunajca, który te z jest zanieczyszczony. Mogę tylko powiedzieć, że nasza spółka w Starym Sączu i Świniarsku, ma całą fabrykę, która wodę uzdatnia. Ta wprowadzona do sieci  i jest czysta pod względem bakteriologicznym.

Przeczytaj też Rytro bez wody pitnej do odwołania. Wodociąg zanieczyszczony bakteriami kałowymi

Sądeckie Wodociągi  obsługują Nowy i Stary Sącz, Nawojową i Korzenną? To w sumie 90 tysięcy mieszkańców. W przypadku  bakteriologicznego skażenia wody byłaby to prawdziwa katastrofa.

Przeczytaj też Nawet 180 mld litrów ścieków mogło znaleźć się w sądeckich rzekach…

–  Nie ma takiego zagrożenia – zapewnia prezes Sądeckich Wodociągów Janusz Adamek. –Technologia stosowana na ujęciach wody w Starym Sączu i Świniarsku wraz z systemem kontroli, skutecznie zabezpiecza sieć przed dostaniem się do niej bakterii i przed skażeniem sieci.

Przeczytaj też Wodociągi to nie jest zwykła rura wrzucona do rzeki

Jak podkreśla Adamek, monitoring jest prowadzimy cały czas.

–  Na ujęciach są laboratoria technologiczne, które cały kilka razy dziennie  badają wodę, a oprócz tego jest certyfikowane laboratorium centralne, które także wykonuje badania – dodaje.

(ami), fot: własne, Sądeckie Wodociągi Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)