Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
12/12/2022 - 20:00

Pną się w górę betonowe łuki. Co to za wielka budowla wyrasta nam w mieście [ZDJĘCIA]

Nie ma już starego i wąskiego mostu na starowiejskim potoku przy ulicy Lipowej w Limanowej. W miejsce starej przeprawy wynurza się nowa. Budowa idzie w ekspresowym tempie.

Był stary i wąski. Od lat na wiekowym moście w ciągu ulicy Lipowej, na potoku starowiejskim, kierowcy byli skazani na ruch wahadłowy. Po starej przeprawie nie ma już śladu. W tym miejscu powstaje nowa konstrukcja jej budowa idzie w ekspresowym tempie.

Zanim fachowcy wylali fundamenty pod przyczółki podporowe,  trzeba było przebudować sieci energetyczne oraz wykonać roboty drogowe na Lipowej obejmujące korytowanie, ułożenie warstw podbudowy, wykonanie kanału technologicznego i chodników od skrzyżowania do ronda na drodze krajowej - informuje Kinga Górlińska z limanowskiego magistratu  i dodaje, że  ostatnio budowlańcy zamontowali siatkowo-kamienne kosze, zabezpieczające koryto rzeki na długości przyczółków.

czytaj też Wyburzają most na Kamienicy. Jak oni to robią w korycie rzeki [WIDEO][ZDJĘCIA]  

- Wykonali też  betonowanie korpusu prawej podpory mostu, także zbrojenie i szalunki na lewym korpusie podpory. Prace wykonywane były także na łączniku pomiędzy mostem, a skrzyżowaniem, w ciągu drogi krajowej nr 28,  u zbiegu ulic Piłsudskiego, Krakowskiej i Witosa, gdzie  wybudowano krawężniki i obrzeża oraz  przygotowano nawierzchnię odcinka pod położenie warstw asfaltu. Obecnie trwają roboty betonowe łuków mostu – dodaje Górlińska.

Nowa przeprawa ma mierzyć ponad pięćdziesiąt metrów długości i dwanaście metrów szerokości. Na razie można ją podziwiać na wizualizacji.

czytaj też czytaj też Centrum sportu na hektarach pod Sączem. Wielka hala ze strzelnicą już gotowa [WIDEO]

Co ważne, nowy most pozwoli na otwarcie czwartego wlotu ronda turbinowego i prowadzenie ruchu na moście w obu kierunkach. To ma ułatwić komunikację na terenie miasta, odciążając ulicę Piłsudskiego. Koszt inwestycji to blisko 12,4 mln złotych. ([email protected]) fot. KG

Pną się w górę betonowe łuki. Tak się buduje most na ulicy Lipowej w Limanowej
Przeprawa będzie mierzyć ponad pięćdziesiąt metrów długości i dwanaście metrów szerokości


Dziękujemy za przesłanie błędu