Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
10/03/2015 - 12:00

Płatności obszarowe: rolniku złóż wniosek w marcu, pieniądze będą w grudniu

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, podczas konferencji zorganizowanej w siedzibie resortu, w której wziął również udział Andrzej Gross, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zaapelował żeby rolnicy jak najszybciej składali wnioski o płatności obszarowe za 2015 rok. Najlepiej aby zrobili to w marcu, bo wtedy mogą liczyć, że dostaną pieniądze z tego tytułu już w grudniu.
Rolnicy, mogą składać takie wnioski w podstawowym terminie od 15 marca do 15 maja, a najpóźniej do 9 czerwca. Szef Agencji Andrzej Gross przypomniał, że rolnicy, którzy złożą takie wnioski pomiędzy 16 maja a 9 czerwca, będą mieli pomniejszone należne im płatności o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia liczony od 16 maja.

- Wnioski składane po 9 czerwca nie będą rozpatrywane - zapowiedział prezes ARiMR. Andrzej Gross poinformował również, że na wypłatę płatności obszarowych za 2015 r. jest ponad 3,5 mld euro, a na ich realizację w latach 2014 - 2020 przeznaczono 23,7 mld euro.

W tym roku 15 marca wypada w niedzielę, co nie oznacza że nie można wtedy złożyć wniosku o przyznanie płatności obszarowych. Będzie taka możliwość za pośrednictwem internetowej aplikacji e-wniosek, która zostanie zamieszczona na portalu ARiMR. Aby skorzystać z tej wygodnej formy ubieganie się o takie płatności, trzeba posiadać login i kod dostępu do systemu teleinformatycznego Agencji. Kto je ma, nie musi o nie występować ponownie. W przypadku braku dostępu do systemu teleinformatycznego ARiMR, trzeba złożyć specjalny wniosek do kierownika biura powiatowego.

Natomiast rolników, którzy chcą złożyć swoje wnioski osobiście ARiMR zaprasza do biur powiatowych od 16 marca.

Od 2015 roku nastąpiły zmiany w zasadach przyznawania płatności obszarowych. Minister Marek Sawicki odnosząc się do tych zmian powiedział:

- Po dziesięciu latach funkcjonowania w ramach Wspólnej Polityki Rolnej odważnie zmieniłem system wsparcia bezpośredniego. Ten nowy system ukierunkowany jest, wraz z nowym Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, na wsparcie rolników aktywnych i produkcyjnych, na gospodarstwa małe i średnie oraz na młodych rolników.

Prezes ARiMR Andrzej Gross przedstawiając nowy system dopłat, przypomniał trzy podstawowe jego cele. Wymienił szczególną pomoc kierowaną do aktywnych, małych i średnich gospodarstw, które mają szanse na rozwój w warunkach globalizacji rynków; wsparcie produkcji zdrowej żywności wysokiej jakości oraz restrukturyzację i modernizację sektora rolno-żywnościowego. Prezes ARiMR przypomniał, że jednolita płatność obszarowa oraz płatność za zazielenienie wyniesie ok. 180 euro/ha i może być przyznana rolnikom do gruntów, które są w ich posiadaniu 31 maja br.

Prezes ARiMR Andrzej Gross podkreślił, że płatność za zazielenienie przysługuje wszystkim rolnikom. Zwrócił przy tym uwagę, że aby ją otrzymać rolnicy, którzy posiadają grunt orne o powierzchni ponad 10 ha muszą wprowadzić dywersyfikację upraw, a powyżej 15 ha muszą zachować obszary proekologiczne. Prezes zaznaczył, że gospodarstwa ekologiczne automatycznie otrzymają płatności za zazielenienie.
Innym nowym rodzajem płatności obszarowych wprowadzonym od 2015 r. są płatności dla młodych rolników.

Generalna zasada mówi o tym, że mogą je otrzymać osoby, które rozpoczynają samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego i które w dniu złożenia po raz pierwszy wniosku o płatność obszarową nie przekroczyły 40 roku życia. Płatność, która wynosi 60 euro/ha, może być przyznawania maksymalnie przez 5 lat do powierzchni nie przekraczającej 50 ha.

Kolejnym nowym rodzajem wsparcia jest tzw. płatność dodatkowa. Przysługuje ona tym rolnikom, którzy posiadają grunt o powierzchni od 3,01 ha do 30 ha, a jej stawka wynosi 40 euro/ha.

Będzie też można otrzymać w ramach dopłat bezpośrednich tzw. płatności związane z produkcją. Będą one przyznawane tym rolnikom, którzy zajmują się hodowlą bydła, krów, owiec czy kóz oraz tym, którzy zajmują się produkcją roślinną i uprawiają buraki, ziemniaki skrobiowe, owce miękkie, chmiel, rośliny wysokobiałkowe, pomidory, len czy konopie włókniste. Wysokość płatności zależy od rodzaju produkcji.

Na podstawie przedstawionych danych prezes ARiMR Andrzej Gross wyliczył, że średnia płatność obszarowa wyniesie 243 euro/ha, a aktywny rolnik może otrzymać ponad 500 euro/ha.

Aby ułatwić rolnikom złożenie wniosków o przyznanie płatności obszarowych, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa co roku wysyła do nich za pośrednictwem poczty tzw. spersonalizowane wnioski. Są to już częściowo wypełnione przez ARiMR dokumenty na podstawie danych z ostatnio składanego wniosku.

Rolnik musi sprawdzić czy te informacje są aktualne także w tym roku, jeżeli tak, wystarczy uzupełnić wymagane pola np. podpisać wniosek i złożyć go w ARiMR. W tym roku 4 marca została wysłana ostatnia partia spersonalizowanych wniosków o przyznanie płatności obszarowych za 2015 r.

W najbliższych dniach ostatnie przesyłki z dokumentami powinny trafić do rolników. Spersonalizowane wnioski o przyznanie płatności za rok 2015 wysłano łącznie do 1,34 mln rolników. W sytuacji gdy te dokumenty nie dotrą do rolnika, powinien on zgłosić się do biura powiatowego lub oddziału regionalnego ARiMR i tam otrzyma formularz wniosku wraz z załącznikami graficznymi.
(opr.jg) źródło: ARiMR
 


Dziękujemy za przesłanie błędu