Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 27 listopada. Imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana
07/10/2020 - 15:50

Płacili grosze, płacą kilkaset złotych. Kto wystrzelił w górę podatki w Rytrze?

Co zrobić jeśli ewidencja gruntów i nieruchomości nie zgadza się ze stanem faktycznym? Zaczyna się robić bałagan w podatkach, które pobiera gmina a stąd już krok do pretensji w stylu – płaciłem 50 złotych rocznie, teraz muszę zapłacić 500! Ten temat właśnie radni wywołali na ostatniej sesji w Rytrze.

Płacili grosze, płacą kilkaset złotych. Kto wystrzelił w górę podatki w Rytrze?

Kilka słów wprowadzenia. Każda działka, każdy grunt i budynek ma określoną klasyfikację – jest pole uprawne, są pastwiska, są działki budowalne i te, które wykorzystywane są na poczet działalności gospodarczej. Od tego zaszeregowania zależy wysokość podatku od nieruchomości, który gmina nalicza właścicielom, mieszkańcom.

Ewidencję gruntów i nieruchomości prowadzi z kolei starostwo powiatowe, które zgodnie z wymogami ustawy, cyklicznie co 15 lat powinno weryfikować ewidencję ze stanem faktycznym. Przecież grunty podlegają przekształceniom choćby z działek rolnych na działki pod zabudowę mieszkaniową. I tu sedno sprawy – przez wiele lat w gminie Rytro – były w tym zakresie bardzo duże nieścisłości.

- Na przykład tereny, na których jest osiedle „Za szkołą” były zakwalifikowane jako pastwiska – obrazuje wójt Jan Kotarba.
Jednak w ramach tzw. modernizacji gminy starostwo uaktualniło ewidencję. I co się stało? Za metr działki budowalnej podatek wynosi 45 groszy a pastwiska są wyłączone z podatku, za pastwiska podatku się nie płaci. Tym samym po uaktualnieniu danych, ich właściciele muszą zacząć płacić gminie podatek.

Zobacz też: Tiry? W Rytrze jest rezolucja, w Starym Sączu ludzie wyjdą protestować na ulice

Na ostatniej sesji radni podnieśli ten temat w formule: mieszkaniec kiedyś płacił tylko 50 złotych podatku, teraz płaci 500 zł. Posypały się gromy na wójta Kotarbę i sugestie, że to jego wina.

Wójt wyjaśnił radnym sytuację a już po sesji na stronie internetowej Urzędu Gminy opublikowano pismo, które jego poprzednik Władysław Wnętrzak wysłał do starostwa w Nowym Sączu w ostatnim dniu swojego urzędowania. Wójt jest wyjątkowo oburzony wolnym tempem, w jakim starostwo przeprowadza weryfikację ewidencji i domaga się by dane z Rytra, jako najmniejszej gminy, zostały zweryfikowane w pierwszej kolejności.

Wnętrzak podkreślał że zamieszanie z ewidencją przekłada się mocno na niekorzyść gminy, właśnie w zakresie wpływów z podatków. Całość dokumentu TUTAJ.

Rozgoryczonym koniecznością płacenia wyższych stawek mieszkańcom można tylko przypomnieć, że obok subwencji podatki stanowią największą część dochodów gminy. To z podatków właśnie gmina realizuje inwestycje. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu