Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 lutego. Imieniny: Donata, Gizeli, Łukasza
25/02/2019 - 19:05

Piwniczna-Zdrój: zużyjesz opony? Tylko dwie możesz legalnie wyrzucić

W Podegrodziu na przykład do Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych można oddać w roku – nieodpłatnie – 10 zużytych opon z jednego gospodarstwa domowego. Z kolei w Piwnicznej-Zdroju są przymiarki do tego, bo tę liczbę ograniczyć do dwóch opon. Jak to się ma do opłat za wywóz śmieci uiszczanych przez mieszkańców, które przecież w tym roku wzrosły?

PSZOK-i czyli Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów powstają m.in. po to – przynajmniej w założeniu – by nikomu z mieszkańców danej gminy nie opłacało się wyrzucać odpadów na dziko czy palić ich w piecach, czy w obejściu. To miejsce, gdzie legitymując się uiszczaniem opłat za wywóz śmieci komunalnych możemy darmowo poremontowy gruz, zużyty sprzęt AGD czy RTV, opony, akumulatory itp.

To tu możemy nieodpłatnie oddać nadmiar odpadów zielonych itp. Brzmi świetnie? Pewnie. I na dodatek ekologicznie, ale mieszkańcy gminy Piwniczna-Zdrój gdzie PSZOK został właśnie zmodernizowany mogą stracić na entuzjazmie. Choć być może zmiany dobrze wpłyną na zawartość ich portfeli. Ale od początku.

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój: kiedy będą wywozić śmieci? Zobacz harmonogram na cały rok

Otóż na najbliższej sesji radni dyskutować będą nad zmianami w regulaminie PSZOK a te przewidują spore ograniczenia w przyjęciu odpadów. O czym dokładnie mowa? W ciągu roku będzie można się tu pozbyć tylko jednego metra sześciennego gruzu poremontowego albo dziesięciu 120 litrowych worków podobnych odpadów. A Piwniczna-Zdrój to gmina, gdzie mieszkania w blokach można policzyć na palcach. Przeważająca liczba miejscowych mieszka w domach i to często dość obszernych, wielopokoleniowych i łatwo sobie wyobrazić, ile powstanie tu śmieci choćby po wymianie stolarki okiennej i drzwiowej.

Ale najwięcej kontrowersji budzi zapis, że w ciągu roku będzie można zostawić w PSZOK nie więcej niż… dwie opony samochodowe. Jak to się ma do czterech kół i do faktu, że sporo miejscowych rodzin obok dwóch a nawet trzech takich pojazdów ma w gospodarstwie jeszcze pojazdy gospodarskie? Traktory, ciągniki itp. Dla porównania wystarczy tylko zajrzeć do regulaminy Gminnego PSZOK-u w Podegrodziu. Tu mieszkańcy mogą oddać nawet 10 opon rocznie na jedno gospodarstwo!

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój: gmina odpuszcza swoim dłużnikom. Kto może liczyć na amnestię?

Skąd zatem tak restrykcyjne ograniczenia w Piwnicznej? Wyjaśnienia znajdziemy w uzasadnieniu projektu uchwały, ale wcześniej u ich źródła są nowe stawki za odbiór odpadów komunalnych. W ślad za kolejną umową na wywóz odpadów komunalnych stawka za śmieci segregowane od jednej osoby wzrosła o złotówkę i wynosi obecnie 9 zł, ale już za śmieci niesegregowane trzeba zapłacić 3 złote więcej, bo 15 od osoby miesięcznie. Podobne podwyżki nie są nigdy mile przyjmowane, ale okazały się koniecznością. Firmy odbierające odpady nie krygują się przy stawianiu warunków finansowych.

Ale co to ma do limitowania odbioru odpadu w PSZOK? Otóż ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach pozwala samorządom na ustalanie zasad odbioru i częstotliwości odbioru śmieci/

- Ustęp 3 cytowanej ustawy dopuszcza możliwość ograniczenia odbieranych od właścicieli niektórych frakcji odpadów komunalnych. Zmiana uchwały podyktowana jest koniecznością zmniejszenia limitów przyjmowanych od mieszkańców odpadów na PSZOK-u odpadów co przełoży się na ograniczenie kosztów związanych z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów – czytamy w uzasadnieniu podpisanym przez burmistrza Dariusza Chorużyka.  

Co bardzo ważne projekt uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego, czyli zakładać można że proponowane rozwiązania nie przełożą się na sytuację sanitarno środowiskową w gminie.

ES [email protected] Fot. Ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020