Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 22 czerwca. Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza
04/01/2017 - 07:00

Piwniczna-Zdrój: Budżet uchwalony. Z kredytem w tle (ZDJĘCIA!)

Radni Gminy Piwniczna-Zdrój z końcem ubiegłego roku przyjęli budżet na 2017 rok. Uchwalono także m.in. Wieloletnią Prognozę Finansową Gminy na lata 2017-2028.

Dziesięciu spośród jedenastu radnych obecnych na sesji budżetowej podniosła rękę za przyjęciem uchwały budżetowej. Tylko jedna radna wstrzymała się od głosu.

Nie było zbędnego rozwodzenia się i dyskusji. Budżet uchwalono szybko i sprawnie. Został on bowiem dokładnie omówiony przez radnych w komisjach stałych RMiG jeszcze przed tą najważniejszą w roku sesją.

Zobacz także: Wieczorem na rynku w Piwnicznej-Zdroju jest bajecznie (ZDJĘCIA!)

Piwniczański budżet, którym w tym roku gospodarzy gmina nie przełoży się raczej na spektakularny boom inwestycyjny w mieście i gminie. Nie ma na to szans, ale oczywiście zaplanowane inwestycje będą realizowane.

Dochody budżetu zaplanowano w kwocie 51 856 851 zł, natomiast wydatki w kwocie 54 039 969 zł.

Wydatki są, niestety wyższe od dochodów. Deficyt zostanie pokryty przychodami  pochodzącymi z kredytu, który gmina planuje zaciągnąć w tym roku.

Burmistrz Piwnicznej-Zdroju Zbigniew Janeczek przyznaje, że gmina nosi się z takim zamiarem, bo, jak zaznaczył, musi się rozwijać.

- Gmina nie może stać w miejscu – mówi burmistrz Piwnicznej-Zdroju. – Musimy inwestować, musimy zabiegać o fundusze zewnętrzne, choć mamy tą świadomość, że będzie się to wiązało z perspektywą zaciągnięcia kredytu. Lepiej pożyczyć pieniądze, ale zrobić w gminie coś trwałego. Mówię z perspektywą kredytu, bo zobaczymy jak będą kształtowały się między innymi nasze wpływy z podatków odprowadzanych do naszego budżetu. Gminie potrzebną są pieniądze na tzw. wkład własny na realizację inwestycji, na które udało się pozyskać środki z zewnątrz.

W tym roku gmina Piwniczna-Zdrój, jeśli chodzi o inwestycje postawiła m.in. na zadania związane z wykonaniem kanalizacji między innymi na Międzybrodziu. Trzeba też skanalizować teren przy stadionie, hali sportowej i szkole, a także teren Borownic. Tam konieczna jest budowa nowego kolektora sanitarnego.

Planowana jest też przebudowa ul. Kazimierza Wielkiego, Marciszewskiego i Źródlanej (na Równi). Piwniczna-Zdrój stara się również o dofinansowanie na zagospodarowanie terenu, który stanie się miejscem do rekreacji na tzw. Nakle. Gmina złożyła już wniosek o pozyskanie funduszy z zewnątrz na to zadanie.

W tym roku gmina chce także uaktualnić projekt na kanalizację Wierchomli-Wielkiej.

- Będziemy składać wniosek o dofinansowanie kanalizacji tej miejscowości – dodaje gospodarz miasta i gminy.

Podczas budżetowej sesji radni przyjęli także uchwałę dotyczącą Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy na lata 2017-2028 oraz uchwałę dotyczącą gminnego programu rozwiązywania problemów alkoholowych.

Burmistrz miasta wręczył na sesji kwiaty Janinie Janur, dyrektorce Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, która otrzymała nagrodę starosty nowosądeckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Taką nagrodą został też uhonorowany kierownik Regionalnego Zespołu „Dolina Popradu” Dariusz Rzeźnik.

Gospodarz miasta i gminy pogratulował też sołtysowi Zubrzyka Józefowi Toczkowi oraz sołtysowi Wierchomli-Wielkiej Wiesławowi Keklakowi za zajęcie IV i V miejsca w konkursie na najlepszego sołtysa Sądecczyzny w 2015 roku.

(MACH), Fot. (MACH)

Piwniczna-Zdrój, sesja budżetowa


Dziękujemy za przesłanie błędu