Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
12/01/2022 - 14:00

PIT 2 w Polskim Ładzie 2022: składać czy nie składać. Kto, kiedy, dlaczego

Podatnicy gubią się w chaosie informacyjnym dotyczącym formularza PIT-2. Nie wiedzą, czy powinni go składać, czy nie, a gra toczy się o już kwoty odczuwalne dla naszych portfeli. Czym jest PIT 2, kiedy i kto powinien złożyć oświadczenie, jakie zmiany obowiązują od 7 stycznia 2022 roku? Na te wątpliwości odpowiada resort finansów.

PIT-2 to oświadczenie pracownika, które upoważnia pracodawcę do pomniejszenia zaliczki za dany miesiąc o kwotę zmniejszającą podatek. Co się zmienia w 2022 roku?

Czytaj też Ulga dla pracujących emerytów. Kiedy nie zapłacisz podatku od wynagrodzenia

Przewodnik dla podatnika - PIT-2

Od stycznia 2022 roku każdy podatnik osiągający dochody opodatkowane według skali podatkowej skorzysta z kwoty wolnej od podatku w wysokości 30  tys. złotych. Poprzednia kwota, w wysokości 8 tys. zł, była malejąca (miała charakter degresywny) i nie przysługiwała każdemu.

W przypadku małżonków prawo do kwoty wolnej mają obydwoje małżonkowie – oznacza to, że każdy z nich może zarobić bez opodatkowania kwotę 30 tys. zł. Wraz z podwyższeniem kwoty wolnej wzrosła też kwota zmniejszająca zaliczki na podatek. Jeszcze w zeszłym roku wynosiła ona 43,76 zł miesięcznie. Od nowego roku  to 425 zł.

Jeżeli osiągasz przychody z wynagrodzenia za pracę na etacie, możesz złożyć do pracodawcy wniosek o pomniejszenie kwoty zaliczki o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek Pracodawca może odjąć od podatku kwotę zmniejszającą, jeżeli poza przychodami z pracy:

  • nie otrzymujesz emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika, który z mocy ustawy stosuje zmniejszenie zaliczki od tego świadczenia;
  • nie osiągasz dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną;
  • nie osiągasz dochodów opodatkowanych wg skali podatkowej, od których sam jesteś zobowiązany obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy;
  • nie otrzymujesz świadczeń pieniężnych wypłacanych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Jeżeli pracujesz na kilku etatach, PIT-2 możesz złożyć tylko u jednego pracodawcy. Raz złożony PIT-2 zachowuje ważność w kolejnych latach podatkowych – aż do jego odwołania lub wycofania przez pracownika.

Kwota zmniejszająca powinna być zastosowana przez pracodawcę tylko przy jednej wypłacie w miesiącu. Pamiętaj! Nawet jeżeli nie złożysz oświadczenia PIT-2, kwota wolna zostanie zawsze uwzględniona w zeznaniu rocznym.

 Więcej informacji o zmianach resort finansów zawarł w najważniejszych  pytaniach i odpowiedziach. Czytaj na następnej stronie. Kliknij TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu