Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 marca. Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy
03/12/2023 - 13:55

Pham Nhat Vuong, wietnamski twórca "zupek chińskich” konkurentem Elona Muska

Przez ostatnie miesiące imię pierwszego miliardera Wietnamu Pham Nhat Vuonga nie schodziło z nagłówków gazet. Jego firma VinFast, produkująca samochody elektryczne weszła na giełdę Nasdaq i tym samym stała się jednym z trzech najdroższych producentów samochodów na świecie (wyprzedzając Mercedesa, BMW, Forda i General Motors).

Vuong, którego nazywają nowym konkurentem Elona Muska jest również właścicielem konglomeratu Vingroup, który zajmuje się nieruchomościami, działalnością hotelarską i sprzedażą detaliczną. Nie wszyscy jednak wiedzą, że historia sukcesu wietnamskiego miliardera zaczęła się w Ukrainie.

55-letni Phạm Nhật Vượng urodził się w stolicy Wietnamu Hanoi. Rodzina żyła biednie, całym utrzymaniem był skromny zarobek matki sprzedającej herbatę na ulicy. W ubóstwie żyło wówczas wielu Wietnamczyków. Po wieloletniej wojnie i wprowadzonym systemie centralnego planowania, komunistyczny Wietnam był pogrążony w głębokim kryzysie gospodarczym, który doprowadził do wystąpienia hiperinflacji, głodu i masowej migracji z kraju.

Pham Nhat Vuong również postanowił wyjechać za granicę. Dzięki sukcesom w nauce udało mu się zdobyć stypendium na Moskiewskim Uniwersytecie Geologicznym. Po ukończeniu nauki przeprowadził się na Ukrainę, gdzie studiowała jego przyszła żona. Dostrzegając możliwości, które pojawiły się tam w latach 90., para założyła pierwszą w Charkowie restaurację kuchni wietnamskiej.

Restauracja szybko stała się popularna, a najbardziej lubianym było danie z makaronu wietnamskiego. Vuong to zauważył i zaczął produkować ten makaron samodzielnie, zakładając firmę Technokom (później – Vingroup). Nie mając pieniędzy na kapitał początkowy Vuong wziął pożyczkę, oprocentowaną aż na 96%. Nowy produkt nazwany Miviną (od mì Việt Nam – „wietnamski makaron”) był
sprzedawany w postaci wstępnie ugotowanego i wysuszonego bloku z dodatkiem proszku aromatyzującego i oleju przyprawowego.

Już po roku działalności firma co miesiąc produkowała milion paczek. O popularności produktu świadczy też fakt, że do dzisiaj każdy makaron instant na Ukrainie powszechnie nazywany jest „miviną”. W 1999 r. firma zaczęła produkować przyprawy oraz puree ziemniaczane, a swoje towary sprzedawała aż do 20 państw, w tym – Rosji, Niemiec, Izraela, Polski oraz państw bałtyckich. W 2010 r. Pham Nhat
Vuong sprzedał Mivinę firmie Nestle za 150 mln dolarów.

Po zakończeniu działalności w Ukrainie Vuong wrócił do Wietnamu. Przedsiębiorca zauważył, że Wietnam przechodzi te same zmiany w drodze do gospodarki rynkowej co Ukraina i zaczął rozwijać swój biznes w ojczyźnie. Biznesmen zainwestował zyski z ukraińskiego biznesu w projekty deweloperskie. Jego pierwszym i najbardziej znanym projektem jest Vinpearl Resort – luksusowy kurort i park rozrywek, który w dużym stopniu doprowadził do rozwoju wietnamskiej turystyki.

Do parku, wybudowanego na wyspie prowadzi najdłuższa na świecie kolejka linowa zbudowana nad wodą. W parku często można usłyszeć ukraińską muzykę, która przypomina o przeszłości jego założyciela.

Vuong wyróżnił się również tym, że w 2006 r. wybudował pierwsze wietnamskie centrum handlowe. Później, wybudował też sieć hoteli, wiele osiedli, a także założył sieci sklepów, sprzedających elektronikę i towary dla dzieci. Ponadto stworzył rozległą sieć centrów fitness, kompleks rolniczy z produktami ekologicznymi oraz sieć szpitali Vinmec. Założył też wiele szkół, gdzie zatrudnia najlepszych nauczycieli oraz stworzył wietnamski odpowiednik Alibaby.

W 2013 r. Vuong stał się pierwszym wietnamskim miliarderem dolarowym. Obecnie biznesmen inwestuje w przemysł zaawansowanych technologii i założył kilka firm technologicznych: VinTech (BigData i zaawansowane technologie), VinCSS (cyberbezpieczeństwo), VinConnect Ltd.Co (usługa IT) i VinSmart (produkcja smartfonów).

W ostatnich latach miliarder również skupił swoje wysiłki na rozwoju firmy VinFast, produkującej samochody elektryczne. Po zaprezentowaniu prototypów na Salonie Samochodowym w Paryżu w 2018 roku firma ogłosiła, że zamierza być pierwszym wietnamskim producentem samochodów który wejdzie na rynek globalny.

Choć firma w ubiegłym roku sprzedała zaledwie 24 tys. samochodów, w szczytowym momencie VinFast była warta prawie 200 mld dol. Pod względem wyceny rynkowej na krótko uczyniło go to trzecim co do wielkości producentem samochodów na świecie. Udany debiut zakończył się dla właściciela marki zarobkiem wynoszącym 39 miliardów dolarów, dzięki czemu prawie podwoił on swój dotychczasowy majątek i ugruntował pozycję najbogatszego człowieka Wietnamu.

Eksperci zwracają jednak uwagę na pewną problematyczną kwestię. Z dokumentacji wynika, że Vuong kontroluje w sumie 99 proc. akcji wyemitowanych przez firmę, głównie za pośrednictwem należącego do niego konglomeratu Vingroup JSC. Mała liczba akcji dostępnych dla inwestorów może doprowadzić do dużych wahań cen i obecne wzrosty są spekulacją. Potem nastąpił raptowny spadek i krążyły brzydkie plotki, że sprzedaż aut VinFastu (i tak stosunkowo niewielka), była napompowana transakcją zawartą z korporacją taksówkarską pozostającą w rękach właściciela marki.

Sprzedaż tych aut na razie nie jest imponująca. Kierowcy testowi i dziennikarze motoryzacyjni zwrócili uwagę na niską jakość wykonania samochodów. Pomimo gigantycznych nakładów finansowych (w tym, zakupu technologii od BMW), samochód zyskał skrajnie negatywne opinie. Fala negatywnych recenzji zbiegła się z informacjami o niewielkiej popularności samochodów wśród amerykańskich nabywców – w lipcu 2023 portal Carscoops poinformował, że spośród 3 tysięcy samochodów przetransportowanych z Wietnamu między styczniem a majem 2023 VinFast sprzedał tylko 128 egzemplarzy.

W celu polepszenia swojego wizerunku firma wprowadziła „specjalną politykę obsługi posprzedażowej” i uprawnia do otrzymania odszkodowania za każdy problem, z którym mogą się spotkać właściciele pierwszego masowo produkowanego modelu VF8 w trakcie eksploatacji. VinFast również chętnie angażował influencerów z całego świata, aby dobrze wypowiadali się o jego produktach. Niestety, nie powstrzymało to dalszej krytyki.

Amerykańska Krajowa Administracja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (National Highway Traffic Safety Administration) ogłosiła, że samochód posiada błąd w oprogramowaniu, który uniemożliwia wyświetlanie krytycznych informacji o bezpieczeństwie i zwiększa ryzyko wypadku. Firma musiała wycofać z rynku wszystkie samochody – nawet te, które już zostały dostarczone klientom. To idealny przykład na to, że pieniądze i chęć to nie wszystko czego potrzeba do zbudowania dobrego auta.

Vuong nie zamierza jednak rezygnować ze swoich planów. Przedsiębiorca oświadczył, że wszystkie jego zasoby zostaną przeznaczone na sukces firmy, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. - Naszym nadrzędnym celem jest stworzenie międzynarodowej marki. To będzie bardzo trudna droga i będziemy musieli podjąć duży wysiłek - powiedział przedsiębiorca.

VinFast już rozpoczął budowę fabryki o wartości 4 miliardów dolarów w Północnej Karolinie i oczekuje, że bardziej dopracowane modele będą stanowić potężną konkurencję dla Tesli - samochody są porównywalne pod względem kluczowych cech (zasięg, przyspieszenie, cena).

Choć na razie popularność i reputacja marki świadczą na korzyść właśnie tej drugiej, inwestorzy wierzą, że tanie samochody elektryczne są przyszłością. Potwierdza to, na przykład, rosnąca popularność elektryków z Chin. A ze względu na kwestie geopolityczne głównym zainteresowaniem zachodnich inwestorów i konsumentów mogą się cieszyć właśnie nie chińskie, tylko wietnamskie samochody. (K.Vlodek/ISW) Fot: VinFast

Źródła:
https://forbes.ua/company/vid-mivini-do-elektromobiliv-noviy-uspikh-naybagatshoi-lyudini-vetnamu-01092023-15761
https://www.epravda.com.ua/publications/2023/09/13/704275/
https://www.epravda.com.ua/publications/2023/09/13/704275/
https://www.reuters.com/article/us-vingroup-vietnam-autos-idUSKCN1MB1WN
https://tuoitrenews.vn/news/features/20190204/conversations-with-vietnamese-billionaire-pham-nhat-vuong-part-1/48778.html
https://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/producenci/news-vinfast-wart-wiecej-niz-ford-i-gm-wietnamczycy-detronizuja-g,nId,6968702#
https://en.vietnamplus.vn/vinfast-announces-plan-to-switch-to-allelectric-vehicle-production/220302.vnpDziękujemy za przesłanie błędu