Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
14/05/2018 - 18:30

Pensje w kraju szybują w górę. W Nowym Sączu też dają podwyżki?

Wynagrodzenia wzrosły w pierwszym kwartale o 6,2 proc. rok do roku. Tak dobrego początku roku nie było od dawna, komentują ekonomiści. Średnie zarobki doszły do 4,6 tys. brutto. Czy w Nowym Sączu też pensje poszły w górę?

Przeciętne wynagrodzenie w całej gospodarce w pierwszym kwartale 2018 r. wyniosło 4 622,84 zł brutto miesięcznie, podał Główny Urząd Statystyczny. To o 106 zł więcej niż w ostatnich trzech miesiącach 2017 roku i 269 zł więcej niż rok temu.

Czytaj też Będzie kolejna podwyżka płacy minimalnej. O ile wzrosną pensje? 

To jednak teoretyczne wyliczenie "brutto" - pracodawca, żeby dać tyle pracownikowi na umowie o pracę musi wyciągnąć z kieszeni 5 576 zł. Do pracownika trafia z tej kwoty zaledwie 3 287 zł na rękę.

W porównaniu z ubiegłym rokiem średnie pensje wzrosły o 6,2 proc. Jak na pierwszy kwartał roku to wynik doskonały - komentują na łamach Money.pl ekonomiści. Rekordy niskiego bezrobocia robią swoje. Tak wysokich wzrostów płac na początku roku nie było od 2009 r.,

Czytaj też Prawda o sądeckich zarobkach. Jakie są pensje w mieście milionerów?

- Firmy stawiają na zatrudnienie pracowników, zamiast na inwestycje - mówi Michał Krupiński, prezes Banku Pekao. Dodał, że zaczyna być to problemem, bo zasoby rynku pracy zaczynają się wyczerpywać.

[email protected] fot. Jm

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!Dziękujemy za przesłanie błędu


Majowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach