Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
25/04/2016 - 13:10

Pensje nauczycieli z budżetu państwa z pominięciem samorządu?

W połowie kwietnia marszałek Sejmu RP zarejestrował Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, którego celem jest m.in. zmiana ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, tak abby pieniądze z budżetu państwa trafiały bezpośrednio na wypłaty dla nauczycieli, a nie do samorządów.

Po zarejestrowaniu komitet ma osiem tygodni na zebranie 100 tys. podpisów (prace koordynuje Związek Nauczycielstwa Polskiego), w innym razie posłowie nie zajmą się tym tematem.

Proponowane zmiany oznaczają, że środki przeznaczone na średnie wynagrodzenia nauczycieli szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowo-wychowawczych wraz z pochodnymi, odpisem na fundusz socjalny, dodatek wiejski i fundusz na doskonalenie - gwarantowane są przez państwo w budżecie i przekazywane samorządom w formie dotacji celowej. Samorządy nadal będą otrzymywać subwencję na realizację pozostałych zadań oświatowych, a ich kompetencje w zakresie kształtowania wynagrodzeń nauczycieli nie ulegną zmianie – proponuje komitet.

Inicjatywa ZNP, jak sama zaznacza, chce w ten sposób bronić przywilejów z Karty Nauczyciela i zapobiec „prywatyzacji” polskich szkół. Od wielu lat toczy się spór o KN między związkami zawodowymi nauczycieli a włodarzami gmin, którzy w wyniku odgórnie narzuconych przepisów, jako organ prowadzący, ponoszą wysokie koszty utrzymania oświaty.

Karta Nauczyciela ma wiele nielogicznych zapisów, nieprzystających do dzisiejszej rzeczywistości. My jako samorządowcy ciągle podkreślamy, że nikt nikomu nie chce zabrać godnego wynagrodzenia czy dyskwalifikować. Jest w niej wiele sprzecznych elementów, niewynikających z bieżącej pracy nauczycieli, tylko z automatu. Tak jest z jednorazowym dodatkiem wyrównawczym w styczniu, działkami dla nauczycieli czy dodatkiem wiejskim. Dziś nie ma wielkiej różnicy między pracą na wsi i w mieście. Kiedyś trzeba było go zachęcić do takiej pracy. W zasadzie dziś są nawet lepsze warunki pracy właśnie na wsi. Powinien być wolny rynek: jak nauczyciel jest dobry to powinien dużo zarabiać, jeśli nie to mniej. Karta nauczyciela nie powinna bronić miernych nauczycieli, bo kiedy zdobędą odpowiedni stopień awansu zawodowego, są trudni do zwolnienia – mówi Władysław Wnętrzak, wójt Rytra.

Czy finansowanie nauczycieli bezpośredni z budżetu państwa usprawni polską oświatę?

To pytanie, które należałoby skierować do parlamentarzystów lub wnioskodawców. Rozpoczynają się prace nad projektem ustawy i dopiero jej przyjęcie w kształcie ostatecznym pozwoli na ocenę jej skutków – odpowiada zachowawczo Józef Klimek, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Nowego Sącza.

(JB)
Fot. UM Nowy Sącz







Dziękujemy za przesłanie błędu