Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
08/11/2018 - 15:25

Partner AGD RTV radzi: czy oczyszczacze powietrza są skuteczne i który wybrać

Smog stał się nieodłącznym elementem naszego polskiego krajobrazu. Jedni z nim walczą, drudzy w niego nie wierzą, jeszcze inni unikają tematu, jakby problem nie istniał. Czy oczyszczacz powietrza w domu to dzisiaj konieczność? A może zwykła fanaberia? Próbujemy odpowiedzieć na to pytanie i podpowiedzieć, jaki sprzęt warto wybrać.


Niechlubne statystyki

Eksperci biją na alarm – stężenie niebezpiecznych substancji w powietrzu mocno przekracza normy we wszystkich polskich miastach. Nie powinniśmy więc udawać, że problem nie istnieje. Powietrze w naszym kraju pod względem jakości plasuje się w niechlubnej czołówce wśród wszystkich miast europejskich. Według Światowej Organizacji Zdrowia, na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast UE, aż 33 to polskie miasta. Smog rocznie zabija ok. 50 tysięcy osób. Szczególnie narażeni na jego działanie są dzieci, alergicy i osoby starsze. A jesień to czas wyjątkowo niekorzystny dla naszych płuc.

Jak wygląda smog?

Smog to zjawisko, powstające na skutek zanieczyszczonego powietrza, dużego zamglenia i bezwietrznej pogody. Niewłaściwe palenie w piecach, wielkie fabryki produkcyjne, komunikacja samochodowa – to tylko niektóre z czynników, które wpływają na jego powstawanie. Smog przypomina mgłę, jednak nie składa się z pary wodnej. W jego składzie znajdziemy za to całe mnóstwo trujących substancji, takich jak pyły PM10 i PM2,5, tlenki azotu, tlenki siarki, metale ciężkie, tlenek węgla i ozon.

Pora działać!

Regularnie sprzątamy nasze domy i mieszkania, myjemy podłogi, pierzemy pościel, ścieramy kurze z mebli… Tymczasem zapominamy o tym, czego nie widać na pierwszy rzut oka. No dobra, na drugi też nie… ;) Nasze powietrze, bo o nim mowa, pełne jest roztoczy, wirusów, alergenów i innych trujących substancji. Niestety nie ulega to żadnej wątpliwości, co potwierdzają liczne badania. Jeśli nie chcemy zatruwać siebie i swojej rodziny w najbezpieczniejszym miejscu na świecie, bo własnym domu, czas wziąć sprawy w swoje ręce.

Oczyszczacze powietrza

Pojawiły się w sprzedaży dopiero niedawno, a już zawojowały rynek i stale zdobywają coraz większe rzesze zwolenników. Osiągają niesamowitą skuteczność – usuwają z powietrza nawet 99% procent zanieczyszczeń. Jakie są najważniejsze zalety oczyszczacza powietrza?

Usuwają szkodliwe związki

 • Usuwają nieprzyjemne zapachy
 • Usuwają kurz, pleśń i alergeny
 • Nawilżają powietrze

Jaki oczyszczacz powietrza jest najlepszy?

 • Wydajny
  Wydajność to podstawowa cecha dobrego oczyszczacza. Oznaczana jest parametrem CADR (ang. Clean Air Delivery Rate), który informuje nas, ile powietrza urządzenie może przefiltrować w ciągu godziny. Idealnie jeśli będzie w stanie oczyścić pomieszczenie cztery razy, tj. dla pokoju 30 m2 - CADR powinien wynosić 120 m3/h. Warto celować w urządzenia ze średniej półki cenowej, mając na uwadze fakt, że filtry będzie trzeba wymieniać częściej, niż zaleca producent (z uwagi na wysoki poziom zanieczyszczeń w naszym kraju). 
 • Cichy
  To szczególnie ważne, jeśli kiepsko tolerujemy hałas. Szum wydają przede wszystkim oczyszczacze z wentylatorami, dlatego tutaj szczególnie należy zwrócić uwagę na poziom natężenia dźwięku podczas pracy w różnych trybach. Hałas o natężeniu do 30-40 dB nie powinien nikomu  przeszkadzać, nawet jeśli urządzenie będzie pracować w nocy. 60 dB (i więcej) to natężenie, które dla wielu osób może okazać się zbyt uciążliwe.
 • Nowoczesny
  Warto zwrócić uwagę na liczbę i rodzaj trybów pracy. Niektóre oczyszczacze mają zaprogramowane tryby automatyczne, są też wyposażone w czujniki pyłu, dzięki którym urządzenie pokazuje aktualne natężenie smogu, a w razie potrzeby (na trybie automatycznym), samo zacznie oczyszczać powietrze. Przydatny jest również tryb nocny – urządzenie pracuje wtedy mniej wydajnie, ale zdecydowanie cichszej. Tryb turbo przydaje się do szybkiego oczyszczenia pomieszczenia. Niektóre oczyszczacze umożliwiają sterowanie za pomocą pilota lub aplikacji mobilnej.
 • Łatwy w obsłudze
  Łatwa obsługa będzie bezpośrednio wpływać na komfort korzystania z urządzenia. Warto zwrócić uwagę na sposób montowania oczyszczacza, przechowywania go oraz sposób wymiany filtrów czy wody (to szczególnie ważne w przypadku filtrów wodnych lub oczyszczaczy z funkcją nawilżania). Dobrze, jeśli urządzenie jest lekkie i poręczne, wyposażone w kółka, które umożliwiają przetransportowanie go do innego pomieszczenia.

1. OCZYSZCZACZ POWIETRZA WEBBER AP9700
Model od Webbera posiada filtr wodny z funkcją nawilżania ewaporacyjnego. Dzięki temu powietrze będzie nie tylko czyste, ale też odpowiednio nawilżone. To szczególnie ważne w przypadku alergików. Oczyszczacz ma aż 8 stopni filtracji powietrza, co gwarantuje skuteczną eliminację wszelkich zanieczyszczeń. Niestety jest dość głośny – osiąga od 24 (tryb nocny) do 65 dB. Posiada jonizator, wskaźnik zużycia filtra, sensor zanieczyszczeń oraz pilot do sterowania. Maksymalna wielkość pomieszczenia, do jakiego jest przeznaczony, to 54 m2 . Parametr CADR wynosi 488m3/h.
Zobacz: Oczyszczacz-powietrza-WEBBER-AP9700

2. OCZYSZCZACZ POWIETRZA ROWENTA PU6020
Model Intense Pure Air od Rowenty to wysokowydajny oczyszczacz, która eliminuje nawet 99,97% zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach. Zapewnia więc maksymalną ochronę. Wykorzystano tu trzy rodzaje filtrów (Filtr Active Carbon, HEPA, Filtr NanoCaptur) oraz 4-stopniową filtrację. Oczyszczacz pracuje bardzo cicho (28-52 dB), posiada wskaźnik wymiany filtra, wskaźnik jakości powietrza, opóźniony start, regulator czasowy, tryb pracy automatycznej oraz tryb nocny. Maksymalna wielkość pomieszczenia to 80 m2. Parametr CADR wynosi 310 m3/h.
Zobacz: Oczyszczacz-powietrza-ROWENTA-PU6020

3.OCZYSZCZACZ POWIETRZA HAUS & LUFT HL-OP-10
To oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń domowych i biurowych. Dzięki nowoczesnej technologii filtracji powietrza OxyFrisch i wykorzystaniu filtra HEPA13, bardzo skutecznie eliminuje z powietrza wszelkie zanieczyszczenia. Model wykorzystuje 5-stopniową filtrację, posiada lampę UV oraz jonizator. Dużym atutem jest też wskaźnik wymiany filtra w formie diody na panelu sterującym - niebieskie światło diody informuje nas o konieczności wymiany filtra wewnętrznego. Oczyszczacz nadaje się do pomieszczeń o powierzchni do 30 m2. Pracuje bardzo cicho (30-50 dB). Parametr CADR wynosi 240m3/h.
Zobacz: Oczyszczacz-powietrza-HAUS-LUFT-HL-OP-10

Podsumowując, oczyszczacz powietrza to dzisiaj podstawa, jeśli zależy nam na zdrowym i swobodnym oddychaniu w domu lub biurze. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza może nie tylko pogarszać nasze samopoczucie i powodować doraźne dolegliwości, takie jak ból głowy, kaszel, ból gardła, ale także powodować rozwój wielu poważnych chorób, w tym nowotworowych. Wybierając oczyszczacz powietrza przede wszystkim dobierzmy go do powierzchni pomieszczenia, w którym zamierzamy go postawić. Zwróćmy też uwagę na rodzaj użytych filtrów, wydajność, głośność pracy oraz dostępne tryby. Urządzenie powinno być łatwe w obsłudze i wyposażone w nowoczesne rozwiązania - to gwarancja niezawodności, wytrzymałości i efektywnej pracy.

Zapraszamy do naszego salonu firmowego Partner AGD RTV - Nowy Sącz ul. Magazynowa 7 nr. 500 044 951; 18 442 86 87

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu