Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
25/10/2021 - 09:45

Osuwisko urwało wielki kawał drogi. Kierowcy skazani są na objazdy [ZDJĘCIA]

Kiedy wreszcie skończy się osuwiskowa zmora na osiedlu Nad Torem w Limanowej. Pięć miesięcy temu z tego powodu trzeba było zamknąć kilkadziesiąt metrów ulicy Paderewskiego. Drogowcy wykonali doraźne prace, które nie dały efektów. Miasto wystąpiło do wojewody o finansową pomoc. Co z tymi pieniędzmi?

Osuwiska są prawdziwą zmorą terenów górskich. Ostatnio z tym problemem mierzy się Limanowa. Na osiedlu nad Torem z tego powodu trzeba było zamknąć kilkadziesiąt metrów ulicy Paderewskiego. Na razie można tamtędy przejechać prawym rozwidleniem ulicy, stanowiącym łącznik z ulicą Wojska Polskiego.

Kiedy osuwisko się uaktywniło, najpierw miejscy drogowcy wykonali doraźne prace, które jednak nie przyniosły efektów. Skarpa ciągle się osuwała i tworzyły się nowe zapadliska. Od ulica Paderewskiego na odcinku kilkudziesięciu metrów jest zamknięta.  

Władze miasta zwróciły się do Państwowego Instytutu Geologicznego w Krakowie o aktualizację tak zwanej karty osuwiskowej. To zbiór danych, które można wykorzystywać w uzyskaniu szczegółowych informacji o zagrożonych terenach. To z kolei daje podstawę do wystąpienia do wojewody o fundusze na opracowanie dokumentacji geologiczno–inżynieryjnej i wykonanie robót związanych ze stabilizacją osuwiska.

Już wiadomo, będą na to pieniądze. Z budżetu województwa Limanowa otrzyma 64 tysiące złotych. We wrześniu miasto wyłoniło w przetargu firmę z Podegrodzia, która dokumentacje ma opracować. Samorząd lada dzień podpisze  umowę z geologami. Dokumentacja ma  być gotowa  do połowy grudnia. Potem będzie można ruszyć z pracami, które doprowadzą do stabilizacji osuwiska. (jagienka.michalik@sadeczanin.info)   

Osuwisko urwało wielki kawał drogi. Kierowcy skazani są na objazdy
Osuwiska są prawdziwą zmorą terenów górskich. Ostatnio z tym problemem mierzy się Limanowa


Dziękujemy za przesłanie błędu