Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
15/01/2018 - 11:05

Opozycja daje zielone światło prezydentowi: zakup Miasteczka Multimedialnego ma sens. Ale…

W piątek 12 stycznia prezydent Ryszard Nowak oświadczył, że rozważa przejęcie przez miasto budynku Miasteczka Multimedialnego; częściowo na potrzeby miejskich instytucji. Radni są za, ale stawiają pewne warunki. Jakie?

Zobacz też: Prezydent Nowak kupi Miasteczko Multimedialne? Magistrat z nową siedzibą?

Jako pierwszego o zdanie zapytaliśmy radnego Józefa Hojnora, bo to właśnie, od lat, mówi, że potrzebne jest skupienia wydziałów urzędu w jednym miejscu. Czy Miasteczko Multimedialne byłoby właściwym rozwiązaniem?

- Pomysł niezgorszy, wart przemyślenia. Ale uważam, że miasto powinno najpierw przeprowadzić szczegółowy audyt techniczno-ekonomiczny - zaznacza Hojnor. Co przez to rozumie?

Władze miasta powinny dokładnie przeanalizować, z pomocą rzeczywiście doświadczonych fachowców, czy obiekt nadaje się do przystosowania do potrzeb Urzędu Miasta, czy nadzór budowlany zgodziłby się na taką ingerencję i ile ona by kosztowała, bo przecież za sam budynek wedle doniesień syndyka trzeba by było zapłacić aż 30 milionów. Kolejna rzecz do przeanalizowana, to koszty utrzymania owego budynku.

Zobacz też: Sąd ogłosił upadłość Miasteczka Multimedialnego. To już koniec?

- Trzeba przeliczyć, ile by kosztowało jego ogrzewanie, utrzymanie a przede wszystkim sprawdzić, czy miasto dysponowałoby jakąś gwarancją czy rękojmią, na wypadek gdyby okazało się, że w obiekcie coś działa wadliwie albo się popsuło - podkreśla radny. Ta uwaga nie jest na wyrost, bo co i rusz mówiło się o tym, że nie wszystko tu działa jak należy a że budynek wykonany jest w bardzo drogiej technologii, to i naprawy swoje kosztować będą.

Piotr Lachowicz, szef klubu radnych Platformy Obywatelskiej w pełni podziela uwagi radnego Hojnora. Zwraca też uwagę na inną rzecz.

- Prezydent wspominał o przeniesieniu do Miasteczka Ośrodka Pomocy Społecznej. W pełni zgadzam się z tym, że MOPS powinien być przeniesiony w inne miejsce, bo za jego dzierżawę płacimy ogromne sumy a i tak obiekt nie zaspokaja wszystkich potrzeb osób korzystających z pomocy społecznej. Tyle, że są to zazwyczaj osoby, które nie zawsze stać na własny środek transportu dlatego trzeba przeanalizować możliwość lepszego skomunikowania nowej siedziby z resztą miasta za pomocą komunikacji miejskiej. Tym bardziej, że do miasteczka miałby też zostać przeniesiony Sądecki Urząd Pracy, którego petenci też do najzasobniejszych nie należą - tłumaczy radny.

Lachowicz kładzie też nacisk na koszt zakupu byłej siedziby MMC Brainville. – 30 milionów to chyba dość wygórowana kwota, należy zrobić wszystko – niezależnie od roszczeń wierzycieli, by miasto mogło ten obiekt przejąć za niższą kwotę.

Zobacz też: MMC Brainville: Gdzie się podziało 60 milionów? PARP chce zwrotu całych 100 milionów!

Radny zwraca też uwagę na inną rzecz. Miasto właśnie sprzedało udziały Sądeckich Wodociągów Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości a to właśnie PARP, który będzie domagał się zwrotu dotacji na rzecz MMC Brainville jest głównym wierzycielem spółki. Lachowicz zastanawia się tym samym, czy sprawy przejęcia Miasteczka Multimedialnego nie można było załatwić od ręki.

Szef klubu PiS i dla miasta Przemysław Gawłowski też przychylnie ocenia pomysł prezydenta i jest nawet zdecydowanie większym optymistą od swoich kolegów z opozycji. – Prezydent Nowak ma głowę do interesów. Skoro działkę, na której stoją teraz "Trzy Korony" potrafił sprzedać sześć razy drożej niż wynikało to z wyceny biegłego, to pokładam w nim pełną ufność, że i w przypadku Miasteczka Multimedialnego na pewno kota w worku nie kupi - podkreśla Gawłowski.

- Wszyscy wiemy, jak duże pieniądze płacimy za wynajmem siedzib dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Sądeckiego Urzędu Pracy, wiemy też że obie instytucje niejako obsługują te same środowiska. Myślę, że gdyby w perspektywie kilku czy kilkunastu lat przeanalizowali skutki finansowe przeniesienia ich w jedno miejsce, to okazałoby się, że to bardzo dobre, korzystne dla miasta i dla mieszkańców rozwiązanie - dodaje na zakończenie.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne sadeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu