Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 3 października. Imieniny: Bogumiła, Gerarda, Józefy
05/06/2023 - 13:15

Opodatkowanie darowizn po nowemu, zmiany w uldze prorodzinnej. Przyszły ważne zmiany w przepisach

Wyższe kwoty wolne przy darowiznach, nowe stawki podatku z najmu, ulga prorodzinna niezależna od dochodu, między innymi takie zmiany przynosi ustawa SLIM VAT 3, która właśnie podpisana została przez prezydenta. Nowe regulacje będą obowiązywać od lipca.

Mieszkanie, pieniądze, wartościowe przedmioty… bywa, że otrzymujemy je w formie darowizny, co może się wiązać z koniecznością rozliczenia się ze skarbówką. To czy trzeba będzie zapłacić podatek zależy od stopnia pokrewieństwa z tym, który nam sprawił bardziej czy mniej kosztowny prezent, a także od kwoty pieniędzy, jaką otrzymaliśmy. Z początkiem lipca zaczną obowiązywać nowe limity zwolnień z podatku od spadków i darowizn uzyskanych w ciągu 5 lat.

Czytaj też  Będzie nowa, rekordowa podwyżka minimalnej pensji  

Wyższe kwoty wolne przy darowiznach

W pierwszej grupie, czyli dla dziadków, rodziców, rodzeństwa i dzieci od lipca kwota wolna ma zostać podniesiona niemal czterokrotnie, z 10 434 zł do 36 120 zł. W drugiej grupie podatkowej, do której zalicza się dalsza rodzina, na przykład wujkowie czy ciocie,  ustawa zwiększa wartość darowizny zwolnionej z podatku z 7 878 zł do 27 090 zł.  Z kolei dla trzeciej grupy, do której zaliczają się wszyscy pozostali darczyńcy i spadkodawcy, kwota wolna wynosi obecnie 5 308 zł. Od lipca ma to być 5 733 zł.  

Nowe stawki podatku z najmu

Ustawa SLIM VAT 3 podnosi także stawkę podatku dla przychodów osiąganych z tytułu najmu. – Obecnie płacimy daninę 8,5 proc. za przychód do 100 tys. zł, a powyżej tego progu stawka rośnie do 12,5 proc. Nowe regulacje wprowadzają zmianę, na mocy której dla małżonków kwota opodatkowana 8,5 proc. wynosić będzie 200 tys. zł, niezależnie od tego, który z partnerów będzie rozliczał najem. Jeśli na przykład żona wykaże przychód z najmu wyższy niż 200 tys. zł, to on będzie opodatkowany stawką 12,5 proc. – tłumaczy Piotr Juszczyk.

czytaj też Niedaleko Nowego Sącza będzie nowy turystyczny hit. Poszły w ruch ciężkie maszyny [ZDJĘCIA] 

Ulga prorodzinna niezależna od dochodu

Aktualne przepisy nie pozwalają rodzicom samotnie wychowującym jedno dziecko skorzystania z ulgi prorodzinnej, jeśli dochód opiekuna przekracza 56 tys. zł. Dotyczy to także dzieci z niepełnosprawnością. – Dzięki nowym przepisom osoby samotnie wychowujące dziecko z niepełnosprawnością będą mogły skorzystać z ulgi, nawet jeśli zarabiają więcej niż 56 tys. zł. Jeśli dziecko jest wychowywane przez dwójkę rodziców to stawka ta wynosić będzie 112 tys. zł.

Zmiany zajdą również w uldze rehabilitacyjnej dla dziadków lub wnuków. Jeśli wnuki będą zajmować się dziadkami lub dziadkowie wnukami, to opiekunowie już za 2023 rok będą mogli z niej skorzystać.

czytaj też Faktury dla wszystkich, po nowemu, coraz bliżej. Nadchodzi koniec podatkowych przekrętów 

Ograniczanie papierów i likwidacja opłat za decyzje

Ustawa wprowadza też możliwość rezygnacji z paragonów papierowych na rzecz elektronicznych. – Od 15 września z tego rozwiązania będą mogli skorzystać wszyscy przedsiębiorcy. Obecnie jest ono dostępne m.in. dla taksówkarzy – wskazuje Piotr Juszczyk. E-paragony będą łatwiejsze do przechowywania dla podatników, a jednocześnie ograniczą liczbę drukowanych dokumentów. ([email protected]) fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu