Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
16/03/2017 - 10:10

Ogrodowe eldorado? Sprzedał borówki amerykańskie na pniu. Musiał dowozić nowe

To świetne miejsce do robienia biznesu, spotkań z branżystami i fanami pracy na działce i w ogrodzie. Tak o Eko-Targach w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym w Brzeznej mówią ci, którzy już mieli okazję uczestniczyć w tej największej na Sądecczyźnie imprezie wystawienniczej. -Rok temu sprzedałem tam 2 tys. sadzonek borówki amerykańskiej. Zeszły na pniu - mówi Grzegorz Szetyński, właściciel gospodarstwa ogrodniczego. - To naprawdę wyjątkowe miejsce.

Wiosna tuż tuż i wielbiciele prac ogrodowych z radością „budzą się z zimowego snu”. Lada dzień zaczną szturmować miejsca, gdzie można zaopatrzyć się we wszystko, co przyda się na działce czy w ogrodzie.

- Najlepiej, jeśli wszystko można kupić w jednym miejscu, mówi Mariola Michalczyk z Nowego Sącza. - I dlatego wybieram się na Eko-Targi do Brzeznej. Byłam tam rok temu. Oferta jest znakomita. 

Sądeczanka szczególnie ceni sobie możliwość kupienia dobrej, jakości nasion, sadzonek drzew, krzewów owocowych i roślin ozdobnych bezpośrednio u producenta.

- To ważne, bo mogę się poradzić, jakiej gleby wymagają rośliny, w jakim miejscu ogrodu je posadzić czy jak skomponować je z innymi roślinami. Dla mnie  Eco-Targi w Brzeznej kojarzą się z tym, że są ekonomiczne. Bo zakupy u producenta zawsze oznaczają niższa cenę.

Ale  „eko” oznacza też możliwość kupienia ekologicznego wyposażenia ogrodu, takiego jak solary, systemy nagrzewania wody, zabudowę rekreacyjna i ogrodową, ale także dobre kosiarki, nożyce i sekatory.

- Rośnie też świadomość jak ważne są odpowiednie nawozy, te stosowane w skali mikro, ale również makro.  Na ten temat będzie można porozmawiać z fachowcami, którzy doradzą, co kupić i jak nie przepłacić - mówi Małgorzata Sitek z Fundacji Sadeckiej, organizatora czwartej już edycji targów.

W Brzeznej wszyscy są zadowoleni. Fani prac ogrodowych, kupują to wszystko, co niezbędne dla działki i ogrodu, a producenci, którzy na targach się prezentują mówią, że to dobre miejsce do robienia biznesu.

Rok temu sprzedałem na Eco-Targach blisko dwa tysiące sadzonek borówki amerykańskiej- mówi właściciel gospodarstwa ogrodniczego z Bielska-Białej Grzegorz Szetyński - Zeszły na pniu. W pierwszym dniu targów wszystko sprzedałem i krzewy trzeba było jeszcze dowozić.

Kolejnym hitem sprzedażowym firmy Szetyńskiego okazały się jagody kamczackie, które jak zachwala ogrodnik, owocują już na początku czerwca i doskonale nadają się na przetwory.

- Można z nich robić nie tylko dżemy i soki. Wyborne jest też wino. Moim zdaniem lepsze niż z winogron. Mogą się o tym przekonać ci, którzy zjawią się na targach, bo w tym roku obok sadzonek borówek amerykańskich będą też jagody kamczackie.

Grzegorz Szetyński  Eco-Targi w Brzeznej chwali też z innego powodu.

- Na targach Brzeznej nie tylko świetnie sprzedaje się towar. To również okazja do rozmów z i wymiany doświadczeń z innymi branżystami.  Także zdobywanie specjalistycznej wiedzy w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym, którego naukowcy mają ogromne zasługi w pracach nad nowymi odmianami roślin roślin jagodowych i sadów na południu Polski.

Eco-Targi w Brzeznej odbędą się w sobotę i niedzielę, 1 i 2 kwietnia.

- Kto jest fanem prac na działce i w ogrodzie już powinien sobie, ten weekend zarezerwować. Tam po prostu trzeba być. To impreza dla całej rodziny, bo organizatorzy nie zapominają także o atrakcjach dla dzieci i tym, że by było „coś na ząb”.

W tym roku w Brzeznej jak zawsze będzie plac dzieci, nie zabraknie loterii i konkursu z nagrodami. Będzie też punkt małej gastronomii i występy zespołów folklorystycznych. 

(ami), fot. archiwum Eco Targów.

 IV Wiosenne Eko – Targi odbywają się pod Patronatem Honorowym Marka Pławiaka – Starosty NowosądeckiegoDziękujemy za przesłanie błędu